INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 08.11.2019

teknik-analiz 8 Kas 2019

Altın fiyatlarında gündem kuşkusuz Amerika ile Çin.

Geçtiğimiz günlerde atılan olumlu adımlar ve bu ay içerisinde imzalanması beklenen ticaret anlaşmasının 1. Safhası sonrası olumlu hava artmış ve piyasalarda risk iştahı oluşmuştu. Fakat dün gelen haber akışları bu konu hakkında beklentileri bir miktar kötüleştirdi.

Gelen haber akışlarına göre Amerika Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jimping arasında bu ay gerçekleşmesi beklenen görüşme Aralık ayına ertelenebilir. Amerika ek gümrük vergilerini düşüreceği, Çin’in de özellikle tarım ürünü olmak kaydıyla ithalatı sürdüreceği kısıtlı bir anlaşma üzerinde anlaşılmaya çalışılıyor fakat nerede ve ne zaman olacağı konusunda şuan belirsizlik hakim.

Anlaşmanın Şili’deki APEC Zirvesi’nde imzalanması bekleniyordu fakat Şili’deki protestolar sebebiyle iptal edilmişti. Gözler bu konu üzerinde olmaya devam edecek. Gün içerisinde ekonomik veri bakımından cılız bir gün olsa da küresel çapta gelebilecek haber akışları volatiliteyi artırabilir.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1471.80 – 1478.92 – 1491.69 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1460.85 – 1449.28 – 1427.94 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatları ve yorumları için tıklayınız.