INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 07.08.2020

teknik-analiz 7 Ağu 2020

Altının 2020 yılı performansına bakıldığında yaklaşık olarak %35 oranında değer kazanımları yaşadığı görülüyor.

Küresel bazda yaşanan gelişmeler altındaki hareketliliği etkilerken; düşen tahvil reel faizleri, doların küresel bazda zayıf performansı ve genel olarak küresel bazda ekonomiye dair endişelerin derinleşmesi altında yeni rekorların kırılmasına neden oluyor. Son günlerde piyasalar ABD’de yeni teşvik paketine ilişkin haber akışlarını takip ediyor. Gelen haber akışları ile birlikte ABD’de yeni teşvik paketine yönelik beklentiler artıyor ve bu beklentiler altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor.

Bununla birlikte piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek. Veri ile birlikte gelecek olan ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri incelenecek. TSİ 15:30’da gelecek olan veri beklentilerin üzerinde gelirse dolarda toparlanma hareketleri gerçekleşebilir ve bu da altında bir miktar gevşeme yaşatabilir.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 2075.22 seviyesi direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2033.33 – 2010.41 – 1987.64 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.