INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 06.12.2019

teknik-analiz 6 Ara 2019

Altında yatırımcılar dikkatlerini ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri hakkında gelişmelere odaklandı.

Bir iyimser bir gergin açıklamalar fiyatlamaların kararsız olmasına neden oluyor. Gelen açıklamalar ise şuanda anlaşmanın oldukça yakın olacağı yönünde. Anlaşmada 15 Aralık tarihi kritik. (Amerika’nın gümrük vergilerini uygulayacağı tarih) Diğer yandan Amerika’dan gelen ekonomik veriler de fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor.

Çarşamba Amerika’dan gelen özel sektör istihdam değişikliğinin beklentilerin altında gelmesi ons altında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Gün içerisinde ise yine Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam verisi hareketliliğin oldukça artmasına neden olacaktır. Piyasalardaki beklentiler verinin 180K olarak geleceği yönünde. Beklentilerin altında gelebilecek olan bir veri dolarda değer kayıpları yaşatırken; ons altında yukarı yönlü hareketliliği tetikleyebilir.

Diğer yandan aynı saat diliminde yine Amerika’dan gelecek olan saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri ise takip edilecek diğer önemli ekonomik veriler olarak öne çıkıyor.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1484.43 – 1495.30 – 1503.62 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1472.87 – 1466.07 – 1455.41 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

En güncel altın fiyatlarına ulaşmak ve yorum yapmak için buraya tıklayınız.