INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 06.02.2020

teknik-analiz 6 Şub 2020

Çin kaynaklı korona virüsün etkileri fiyatlar üzerinde devam ediyor.

Dün piyasalara düşen virüsün önlenmesi konusunda bir ilaç keşfedildiği haber akışları fiyatlarda aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Her ne kadar ardından bu haber akışları yalanlansa da virüsün ilk günlerinden ziyade piyasalarda risk iştahı bir miktar arttı. Artan risk iştahı ile birlikte altın fiyatlarında zaman zaman aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşirken, son iki haftanın en düşük seviyelerinde fiyatlamalar yaşanıyor. Diğer yandan Amerika’dan gelen ekonomik verilerin genel anlamda piyasaları tatmin etmesi altın fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

Dün ABD’den gelen ADP özel sektör istihdam verisi beklentiler oldukça üzerinde 291 bin kişi olarak gerçekleşti. Beklentiler ise 158 bin artış yönündeydi. Bu veri ile birlikte gözler yarın yine Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisine çevrildi. FED’in de yakından takip ettiği bu veri ile birlikte küresel piyasalarda volatilite oldukça artacaktır.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1562.47 – 1569.80 – 1580.84 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1548.97 – 1537.00 – 1526.09 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.