INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 06.01.2020

teknik-analiz 6 Oca 2020

Piyasalar Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri hakkındaki gelişmeleri takip ederken; Amerika ile İran arasındaki gerilim birden ilk sıraya girdi.

Geçtiğimiz hafta Amerika’nın Irak’ta İranlı General Süleymani’yi öldürmesinin ardından gerilimler oldukça yükseldi. Saldırı ardından İran kanadından çeşitli sert söylemler geldi. Hafta sonu ise Irak’ta ABD askeri üssüne ve Amerika’nın büyükelçilik yakınlarına saldırı düzenlendi.

Yaşanan gerginlikler küresel piyasalarda hareketliliği artırdı ve güvenli liman özelliği bulunan ons altında yukarı yönlü hareketlenmelerin yaşanmasına neden oldu. Bu konu hakkındaki gelişmeler volatilitenin artmasına neden olacaktır.

Diğer yandan Cuma günü Fed’in 10-11 Aralık’taki toplantısına ilişkin tutanaklar yayınlandı. Tutanaklarda özet olarak; önemli bir değişiklik olmadığı müddetçe faiz oranlarının uygun kalmaya devam edeceğinin belirtildiği görüldü.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1590.85 – 1612.24 – 1642.48 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1559.55 – 1546.68 – 1534.40 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek ve yorum yapmak için tıklayınız.