INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 05.12.2019

teknik-analiz 5 Ara 2019

Ticaret müzakereleri hakkındaki ılımlı hava ile Kasım ayında keskin bir düşüş gerçekleştiren altın fiyatları; ABD – Çin arasındaki gerilimlerin artması ile birlikte toparlanma eğilimleri gerçekleştiriyor.

Fakat gerginlikler artsa da dün gelen haber akışlarına göre ABD ve Çin ticaret anlaşmasının birinci fazında geri çekilecek tarifelerin miktarı konusunda anlaşmaya varmaya oldukça yakın.

Konuya yakın kaynaklara göre; ABD Başkanı Trump’ın Salı günkü anlaşmanın acil olmadığını ima eden açıklamalarını hazırlıksız yaptığını ve bu yorumların görüşmelerin sekteye uğradığı anlamına gelmediğini belirtti.

Aynı kaynaklara göre Amerikalı müzakereciler 1. Faz anlaşmanın 15 Aralık öncesi (Amerikan tarifelerinin yürürlüğe gireceği tarih) imzalanmasını bekliyor. Bu haber akışı ile birlikte yukarı yönlü hareketlenen altın fiyatları aşağı yönlü sert gevşedi. Fakat konu hakkında gelecek olan haber akışları fiyatların yönünü ciddi anlamda etkileyecektir. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları hareketliliği artırabilir.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1484.43 – 1495.30 – 1503.62 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1427.87 – 1466.07 – 1455.41 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatları ve yorumları için tıklayınız.