INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 04.12.2019

teknik-analiz 4 Ara 2019

Bu yıl ticaret anlaşması olur mu? olmaz mı? Soruları piyasalar tarafından cevap bulunmaya çalışılıyor.

Son zamanlar özellikle Trump’ın isteksizliği ile bu yıl anlaşmanın gerçekleşebileceği ihtimalleri bir miktar azalmıştı. Bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trump dün Londra’da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamasında Trump; Çin’in şimdi anlaşma yapmak istediğini ama anlaşma için bir anlamda 2020 yılındaki seçimleri beklemenin daha iyi olabileceğini belirtti. Bu yılın sonuna kadar anlaşmaya varılmasını isteyip istemediğini soran basın mensuplarına ise Trump; ‘son tarihim yok’ yanıtını verdi. Böylelikle ticaret müzakerelerinin ilk fazının yıl içerisinde imzalanma olasılığına yönelik şüpheler bir miktar daha arttı.

Diğer yandan ABD Ticaret Bakanı Ross; anlaşma olmazsa Trump’ın Çin’e yönelik tarifelerini artıracağı açıklamasında bulunmuştu. Tüm bu yaşananlar ile birlikte piyasalarda risk faktörü oluştu ve altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan veriler altın fiyatlarında volatiliteyi artıracaktır.

XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1487.37 – 1495.30 – 1503.62 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1476.71 – 1466.67 – 1456.77 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatları için tıklayınız.