INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 04.02.2020

teknik-analiz 4 Şub 2020

Piyasaların son zamanlarda ana gündemi Çin kaynaklı korona virüsü.

Piyasalardaki ürünleri direkt yada dolaylı yollardan etkileyen ve gün geçtikçe yayılmaya devam eden virüs fiyatlamalar üzerinde etki ederken, zaman zaman güvenli liman taleplerini de yükseltiyor. Bu gelişmeler ise altın fiyatlarında volatilitenin artmasına neden oluyor. XAUUSD’yi incelediğimizde geçtiğimiz haftaya göre bir miktar gevşeme hareketleri görülse de halen son ayların en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar devam ediyor. Diğer yandan FED’in bir süre daha faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceğinin sinyalini vermesi altın fiyatları üzerindeki baskıları bir miktar azalttı.

Ekonomik takvimde haftaya baktığımızda göze ilk çarpan olay Cuma günü Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi. Yarın ise TDİ verisinin öncüsü sayılabilecek ADP Tarım Dışı İstihdam verisi takip edilecek. Veriler küresel piyasalarda hareketliliği artıracaktır. Çin kanadından virüs konusunda gelebilecek haber akışları fiyatlamalarda anlık sert etkiler yaşatabilir.

XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1580.84 – 1585.95 – 1593.94 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1569.80 – 1563.19 – 1548.97 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatları için tıklayınız.