INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 02.06.2020

teknik-analiz 2 Haz 2020

Son zamanlarda Amerika’nın bazı kentlerinde gerçekleşen protesto gösterileri yakından takip ediliyor.

Bu gösteriler ile birlikte virüsün tekrar yayılabileceği ihtimalleri piyasalarda tedirginliği bir miktar artırıyor. İkinci dalga endişeleri ekonomik toparlanmayı sekteye uğratabileceği endişeleri zaman zaman fiyatlamalar üzerinde etkili oluyor. Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki gergin ilişki yakından takip ediliyor. Son olarak Çin, ABD’den yaptığı soya ithalatının bir kısmını durdurduğunu açıkladı. Bu açıklama ticaret savaşları endişelerini de beraberinde getirdi.

Altın fiyatları kazançlarını korumaya çalışırken; küresel bazda ekonomilerin açılması ve koronavirüs aşısına dair iyimser açıklamaların gelmesi fiyatlamalarda dengelenmeler yaşanmasına neden oluyor. Dün ABD’den gelen PMI verileri takip edildi. Buna göre ISM imalat satın alma müdürleri endeksi Mayıs ayında beklentilerin çok az üzerinde 43.1 olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 43.0 idi.

XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1750.87 – 1764.46 – 1799.70 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1726.02 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını takip etmek için tıklayın.