INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 01.07.2020

teknik-analiz 1 Tem 2020

Küresel piyasalar için 2020 yılı adeta rüzgar gibi geldi ve geçiyor. Oldukça engebeli yollardan geçen piyasalar ‘yeni normal’ düzene ayak uydurmaya çalışıyor.

Merkez Bankaları pandemi etkisindeki ekonomileri dengelemek için faiz oranlarında indirim yollarına giderken; hükümetler ise çeşitli teşvik adımları ile piyasaları destekledi. Bu gelişmeler altın fiyatlarında volatiliteyi artırırken, risk iştahındaki azalışlar fiyatlarda yukarı yönlü hareketlenmeleri destekledi. Bu hareketlenmeler ile birlikte altın fiyatları 2020 yılında yaklaşık olarak %17 oranında değer kazanımları yaşadı. Bu hareketlenmeler ile birlikte artan güvenli liman talebi ile altın 4 yılın en büyük çeyrek dönem yükselişine doğru ilerliyor.

Diğer yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ); pandemide en kötünün henüz geride kalmadığı uyarısında bulunmuştu. Ek olarak Çin kanadında sanayi kesimi karlarının Kasım ayından bu yana ilk kez yükselmesi toparlanma beklentilerinin artmasına neden oldu. Bu da altın fiyatlarında bir miktar gevşeme hareketleri yaşattı. Gün içerisinde piyasalar ABD’den ADP tarım dışı istihdam değişikliği verisini takip edecek. Yarın ise tarım dışı istihdam verisi ile birlikte işsizlik verisi volatiliteyi oldukça etkileyecektir.

Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak incelediğimizde 1791.24 – 1809.67 – 1825.64 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1779.04 – 1766.36 – 1748.09 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.