INFO YATIRIM - ALTIN TEKNİK ANALİZİ - 01.06.2020

teknik-analiz 1 Haz 2020

Son zamanlarda Amerika ile Çin arasında Hong Kong kaynaklı gerilimler derinleşiyor.

Çin’in Hong Kong’da özgürlükleri kısıtlayacak ulusal güvenlik yasasını kabul etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü basın açıklaması yaptı. Bu basın açıklamasında Trump; Çin’in ABD’ye yıllarca milyarlarca dolar zarar verdiğini, Çin’in sözlerini tutmadığını ve ABD’nin sanayi sırlarını çalmak için yıllardır çok şey yaptığını belirtti.

Ek olarak Trump; Hong Kong’un ABD nezdindeki özel statüsünü kaldırdıklarını belirtirken; Amerika’nın Çin ile açık ve yapıcı bir ilişki istediğini de sözlerine ekledi. Yaşanan gelişmeler güvenli liman talebini artırırken altın fiyatlarında kazançların korunmasına destek sağlıyor. Diğer yandan artık küresel çapta ülkelerin ‘yeni normal’ düzenine geçmeleri ve koronavirüs yasaklarını kaldırmaları küresel risk iştahının bir miktar artmasına neden oluyor ve bu da fiyatları dengeliyor. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan PMI verilerini takip edecek ve veriler TSİ 16:45 ve 17:00’da gelecek. Veriler ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar artabilir.

XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde 1750.87 – 1764.46 – 1799.70 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1726.02 – 1691.74 – 1667.91 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Canlı altın fiyatlarını görmek için tıklayın.