INFO YATIRIM - NATGAS TEKNİK ANALİZİ - 20.11.2019

teknik-analiz 20 Kas 2019

Yaklaşık 2 yılı aşkın süredir devam eden Amerika – Çin arasındaki ‘ticaret savaşı’ piyasalardaki tüm ürünleri direkt yada dolaylı yollardan etkiliyor.

Bu ürünlerin başında da emtia ürünleri geliyor. Son olarak ABD Başkanı Trump’ın tarifelerde geri adım atma konusunda isteksiz tavırları Çin kanadını karamsarlığa itti. Ticaret anlaşması konusundaki bu endişeler fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu. İki ülke arasında gerilimlerin artması küresel büyümeyi olumsuz etkiliyor.

Küresel büyüme kötüleştiğinde ise emtia ürünlerine olan taleplerin düşebileceği beklentileri oluşuyor. Bu beklentiler ise fiyatlara negatif yansıyor. Hal böyle olunca natgasda hafta içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketler görüldü. Bu aşağı yönlü hareketler ile Kasım ayının en kötü seviyeleri yakınlarında fiyatlanan natgasın grafiğini teknik olarak inceleyelim.

Yukarı yönlü toparlanma eğilimlerinde ilk olarak 2.551 seviyesi karşımıza direnç noktası olarak çıkabilir. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte sırasıyla 2.640 – 2.720 seviyeleri diğer direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşeme hareketlerinin devamında ise sırasıyla 2.468 – 2.406 – 2.350 seviyeleri test edilebilir.