INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 30.10.2019

teknik-analiz 30 Eki 2019

Euro bölgesinde tahvil alım programı tartışmalar devam ediyor.

Almanya’da bir grup akademisyen AMB’nın tahvil alım programını yeniden başlatma kararını durdurmak için Almanya Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Akademisyenler Almanya Merkez Bankası’nın tahvil alımlarına katılmasını engelemek istediklerini, katılım gerçekleşirse bunun ‘kumar’ olacağını belirttiler.

Diğer yandan piyasalar Brexit gelişmelerini yakından takip ediyor. AB’nin İngiltere’nin Brexit ertelemesini onaylaması ardından İngiltere’de erken seçime gitmenin kapıları aralandı. Böylelikle 31 Ekim’de anlaşmasız Brexit ihtimali ortadan kalktı. Bu gelişmelerde Euro üzerinde volatilitenin zaman zaman artmasına sebep oluyor.

Gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan İşsizlik Oranı ve Tüfe verileri yakından takip edilecek. Ek olarak Amerika’dan gelecek olan GSYİH ve ADP tarım dışı istihdam verileri; Fed faiz oranı kararı volatiliteyi artıracak önemli konu başlıkları olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.11189 – 1.11391 – 1.11616 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.11042 – 1.10848 – 1.10698 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.