INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 27.09.2019

teknik-analiz 27 Eyl 2019

Euro bölgesinde piyasalar bir yandan bölgeden gelen ekonomik verileri takip ederken, diğer yandan ise Amerika kanadından gelen verileri takip ediyor.

Özellikle Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin son teşvik adımı ve varlık alımlarına yeniden başlama kararı Euro üzerinde baskı oluşturan unsurlar arasında yerini alıyor.

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası Kurul Üyesi Sabine Lautenschlaeger’in sürpriz şekilde istifa etmesi piyasaların kafasını karıştırdı. AMB Başkanı Mario Draghi’nin son teşvik adımına karşılık oluşan muhalefet ortamı sonrası yaşanan bu istifa dikkat çekiciydi.

Lautenschlaeger, Euro bölgesinde büyümeyi ve enflasyonu desteklemek için bu ay aldığı faiz indirimi ile birlikte varlık alımlarına yeniden başlama kararına en sert muhalefeti yapan üyeler arasındaydı. Bununla birlikte gün içerisinde Amerika’dan gelen büyüme verisi takip edildi.

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre Amerika’da 2. Çeyrek büyüme %2 olarak gerçekleşti. Veri beklentilere paralel olarak geldi.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09330 – 1.09650 – 1.10233 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.08645 – 1.07925 – 1.07134 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.