INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 25.10.2019

teknik-analiz 25 Eki 2019

Mario Draghi’nin son kez başkanlığını yaptığı Avrupa Merkez Bankası’nın dünkü toplantısı sonrası faiz kararı açıklandı.

Yapılan açıklama ile birlikte merkez bankası faiz oranlarında değişikliğe gitmedi ve mevduat faizini -%0.5; politika faizini %0; marjinal fonlama faizini ise %0.25 olarak sabit tuttu. Bu toplantıya yeni başkan Lagarde’da gözlemci olarak katıldı.

Ardından Mario Draghi açıklamalarda bulundu. Draghi; aşağı yönlü risklerin ve enslasyonun cansız olduğunu, uzun bir süre önemli ölçüde genişlemeci politika gerekeceğini belirtti.

Ek olarak Draghi; ihtiyaç halinde tüm araçların kullanmaya hazır olunduğunu, bankanın önemli ölçüde parasal teşvik sunduğunu, gelen verilerin yılın ikinci yarısında ılımlı ve pozitif büyümeyi işaret ettiğini söyledi.

Merkez bankası sözlü yönlendirmesini değiştirmedi ve fiyatlarda toparlanma olduğuna dair güçlü kanıtlar görene dek faiz oranlarının bu seviyelerde yada daha düşük seviyelerde kalacağı belirtildi. Gün içerinde piyasalar Almanya’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek.

Haftanın son işlem gününde EURUSD paritesinin grafiğini teknik olarak inceleyelim. Yukarı yönlü olası hareketlerde sırasıyla 1.11126 – 1.11540 – 1.11831 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10839 – 1.10588 – 1.10189 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.