INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 23.03.2020

teknik-analiz 23 Mar 2020

Geçtiğimiz hafta doların küresel bazda yaşadığı toparlanma ve yukarı yönlü hareketlenmeler ile EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleşmişti.

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası geçtiğimiz hafta piyasaları sakinleştirmek ve koronavirüsün etkisi altında olan Euro bölgesi ekonomisini korumak adına 750 milyar Euro tutarında ek acil tahvil alım programı başlatmıştı. Bu karar ile birlikte Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde; sıra dışı zamanlarda sıra dışı önlemlerin alınması gerektiğini, Euroya bağlılıklarında bir sınır olmadığını belirtmişti. Bu teşvik önlemleri ile birlikte Euro varlıklarında bir miktar toparlanma yaşandı.

Ek olarak Avrupa Merkez Bankası parasal genişleme dahilindeki varlıklarına ilişkin kendi belirlediği limitleri artırmayı değerlendirecek ve varlık alım programlarının ölçeğini artırmak için hazır bulunacak. Gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan ve piyasaları sert etkileyebilecek ekonomik veri akışı bulunmuyor. Genel olarak küresel bazlı gelişmeler yakından takip edilecek.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde 1.08136 – 1.08797 – 1.09555 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.06526 – 1.05728 – 1.04916 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.