INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 22.10.2019

teknik-analiz 22 Eki 2019

Euro bölgesinde bu hafta başrol Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleştireceği toplantı olacak.

Bilindiği gibi merkez bankası son toplantısında 10 baz puanlık faiz indirim yoluna gitmiş ve yeni teşviklerin başlayacağı belirtilmişti. Bu konu tartışmalara neden olmuş ve bankanın önümüzdeki günlerde neler yapabileceğinin ipuçları aranmaya başlanmıştı.

Bununla birlikte bu toplantı Başkan Mario Draghi’nin son toplantısı olacak.  Yeni Başkan Legarde’ın görev süresi 1 Kasım’dan itibaren başlayacak ve 8 yıl sürecek. Lagarde bir televizyon programında açıklamalarda bulundu ve Trump’ın tarifeleri kaldırarak küresel ekonomik büyüme üzerindeki belirsizlikleri sonlandırabileceğini belirtti.

Piyasalar dün Almanya’dan gelen üretici fiyat endeksi verisini takip etti ve veri beklentiler dahilinde aylık bazda %-0.1 olarak gerçekleşti.

Diğer yandan İngiltere kanadında Brexit konusunda gelecek haber akışları Euro varlıkları üzerindeki volatiliteyi artırıyor. Bu konuda gelebilecek olumlu bir haber akışı Euro üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.11817 – 1.12216 – 1.12493 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.11159 – 1.10708 – 1.10229 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.