INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 18.02.2020

teknik-analiz 18 Şub 2020

Geçtiğimiz günlerde Euro bölgesinden gelen sanayi üretiminin son 4 yılın en güçlü düşüşünü yaşaması, Almanya’da büyümenin değişmemesi ve küresel bazda korona virüs etkisi ile birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın parasal gevşeme spekülasyonları artmış ve Euro varlıkları üzerinde baskı oluşmuştu.

Bu baskı ile birlikte yaklaşık olarak son 3 yılın en düşük seviyelerine gerileyen EURUSD paritesi dün itibari ile bu seviyelerden bir miktar toparlanma eğilimleri sergiledi. Çin kanadında virüs kaynaklı olumsuzlukları gidermek için adım atılması ile bekleyişler bir miktar iyileşti.

Piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden ve Almanya’dan gelecek olan ZEW Ekonomik Hissiyat verilerini takip edecek. Veriler TSİ 13:00’da açıklanacak ve Euro varlıkları üzerinde volatilite artacaktır. Gelen veri ile birlikte yatırımcıların bölgeye ait ekonomiye karşı bakış açılarının ne olduğu bir miktar görülmüş olacak. Bu sebeple veri yakından izlenecek.

Diğer yandan haftanın son işlem gününde Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisi bekleniyor. Veri ile birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın hedefine ne kadar yaklaşıldığı görülecek.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.08591 – 1.08878 – 1.09254 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.08235 – 1.07710 – 1.07134 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.