INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 12.02.2020

teknik-analiz 12 Şub 2020

Aşağı yönlü hareketlenmelerine devam eden EURUSD paritesi yaklaşık olarak son 4 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlanıyor.

Piyasalar dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın yaptığı açıklamaları takip etti. Bu açıklamalarda Lagarde; ekonomiyi büyütmede para politikasının tek araç olmaması gerektiğini, para politikasının yan etkilerinin zaman geçtikçe büyüdüğünü belirtti. Ek olarak Lagarde; enflasyon ile orta vadeli hedeflerin arasında hala fark olduğunu, büyümenin yakından izlendiğini belirtti. Diğer yandan FED Başkanı Powell’ın konuşması takip edildi. Kongre’de konuşma yapan Powell; korona virüsün Çin ve küresel ekonomiye etkilerini yakından izlediklerini, ticarete bağlı belirsizliklerin azaldığı ortamda virüs tehtidinin ortaya çıktığını fakat ABD ekonomisinin küresel çalkantılara karşı dirençli olduğunu belirtti.

Powell’ın konuşması ardından EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlenmeler desteklendi. Piyasalar gün içerisinde Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisini takip edecek. Veri son zamanlarda yavaşlayan Euro bölgesi ekonomisi için ipuçları verecek.

EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09394 – 1.09578 – 1.09846 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.09061 – 1.08818 – 1.08285 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.