INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 10.10.2019

teknik-analiz 10 Eki 2019

Son zamanlarda doların küresel bazda güçlü durma çabası EURUSD paritesini de etkiliyor ve zaman zaman aşağı yönlü hareketlerin oluşmasına neden oluyor.

Bununla birlikte Euro bölgesinde Avrupa Merkez Bankası’nın parasal teşviğe başlama düşüncesi Euro üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. Ekonomik takvime baktığımızda gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan veri oldukça dikkat çekiyor.

Bilindiği gibi Fed, Amerika’dan gelen verileri yakından takip ediyor ve para politikasını buna göre şekillendiriyor. Bu sebeple bölgeden gelen her veri önemini artırıyor. Bugün Amerika’dan gelecek olan verinin beklentileri karşılamaması durumunda Fed’in ay sonunda yapacağı toplantısında faiz indirim beklentileri oldukça artacaktır.

Bu da dolarda zayıflama hareketleri yaşatacaktır. Bu sebeple Amerika’dan gelecek olan veriler EURUSD paritesinde hareketliliği artıracaktır.

Ek olarak Avrupa kanadında Brexit halen bir ‘kambur’ olarak Euro üzerinde baskı oluşturuyor. Bu konunun açıklığa kavuşması Euro üzerinde rahatlama yaratabilir.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09987 – 1.10205 – 1.10509 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.09676 – 1.09418 – 1.09034 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.