INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 10.02.2020

teknik-analiz 10 Şub 2020

Piyasalar geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Almanya’dan gelen Sanayi Üretimi verisini takip ettiler.

Gelen veriye göre Almanya’da Aralık ayında Sanayi Üretimi aylık %3.5 oranında azalma gösterdi. Böylelikle küresel finans krizinden itibaren Sanayi Üretiminde en sert düşüşlerden biri yaşanmış oldu. Buda Euro bölgesinin lokomotif ekonomisinin imalat sektöründe resesyon endişelerinin artmasına neden oldu. Bilindiği gibi yine geçtiğimiz hafta Almanya’dan Fabrika Siparişleri verisi gelmiş ve on yıllık süre zarfında en hızlı düşüşlerden biri yaşanmıştı.

Diğer yandan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde geçtiğimiz hafta Avrupa Parlamentosu’nda konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada Lagarde; düşük faiz ve enflasyon ortamının ekonomik düşüş ile karşı karşıya kalındığında para politikasını gevşetmek için AMB ve tüm dünya merkez bankalarının hareket alanını önemli ölçüde kısıtladığını belirtti. Ek olarak geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’den gelen Tarım Dışı İstihdam verisi beklentileri aştı ve dolarda değer kazanımları yaşattı. Ocak ayında TDİ verisi 222 bin artış gösterdi. Beklentiler ise 165 binlik artış olacağı yönündeydi.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09641 – 1.09936 – 1.10149 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.09281 – 1.08818 – 1.08285 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.