INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 09.09.2019

teknik-analiz 9 Eyl 2019

Euro bölgesinde piyasalar geçtiğimiz hafta Almanya’dan gelen ve Euro bölgesinden gelen ekonomik verileri takip etmişti. Bununla birlikte küresel çapta Euro üzerinde fiyatlamalara etki eden siyasi konular takip edildi.

Bunların başında İtalya’da yaşan hükümet krizi ve İngiltere ile AB arasında belirsizliğini koruyan Brexit konuları yer alıyor.

Yeni haftaya girdiğimizde ise Euro bölgesinde gündem kuşkusuz Avrupa Merkez Bankası’nın 12 Eylül Perşembe günü gerçekleştireceği toplantı olacak.

Piyasalar bu toplantı sonrasında Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirim yoluna gitmesini ve parasal genişleme programı açıklamasını bekliyor.

Küresel piyasalarda süren ticaret savaşlarının ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi, merkez bankasının hedeflediği enflasyon oranlarına ulaşılamaması ile birlikte piyasalar merkez bankasının 10 baz puanlık faiz indirim yoluna gidebileceği görüşüne hakim.

Karar Perşembe günü açıklanacak ve bu güne kadar bölgeden gelecek verilerden ipuçları aranacak.

Yeni haftanın ilk iş gününde EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10586 – 1.10794 – 1.11128 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.10156 – 1.09920 – 1.09583 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir