INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 09.04.2020

teknik-analiz 9 Nis 2020

Dün Avrupa Birliği Maliye Bakanları telekonferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdiler.

Uzun süren bu toplantı sonrasında Bakanlar, virüs nedeniyle zor günler geçiren ekonomileri desteklemek için işbirliğinde bir anlaşmaya varamadı. Konuya yakın kaynaklara göre İtalya ile Hollanda arasında kredi hatları konusunda anlaşmazlık aşılamadı. Toplantıda ortak adımlar konusunda karar verilememesi ile birlikte Euro üzerinde baskılar arttı ve Euro 10 büyük para birimi karşısında değer kayıplar yaşadı. Bölgenin virüsten en çok etkilenen ekonomisinden biri olan İtalya’da ise 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 3 haftanın en yüksek seviyelerini gördü.

Bakanların yeni bir görüşme için yarın tekrar biraraya geleceği belirtildi. AB’nin ‘kriz planı’nda uzlaşamaması ile birlikte dolar kanadında ise değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Zaman zaman ortaya çıkan ‘likidite endişeleri’ ilk olarak dolar kanadına pozitif yansıyabiliyor. Bu endişeler ile dolara talep artarken, volatilite yükseliyor. Bu sebeple piyasalardan gelecek son haber akışları yakından takip ediliyor.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.09271 – 1.09689 – 1.10405 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.07780 – 1.06591 – 1.05191 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.