INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 09.03.2020

teknik-analiz 9 Mar 2020

Son günlerde toparlanma hareketleri gerçekleştiren EURUSD paritesi geçtiğimiz haftayı yaklaşık olarak %3 değer kazanımı yaşayarak kapattı.

Yeni haftaya da yukarı yönlü hafif gapli bir açılış ile başlayan EURUSD paritesinde piyasalar geçtiğimiz hafta Almanya’dan gelen Fabrika Siparişleri verisini takip etti. Gelen veriye göre Almanya’da Fabrika Siparişleri koronavirüs öncesinde Ocak ayında toparlanma sinyali verdi. Veri Ocak ayında bir önceki aya kıyasla %5.5 ile beş yıldan beri en güçlü artışını gerçekleştirdi. Diğer yandan EURUSD paritesindeki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyen unsurlardan biri ise FED’in sürpriz faiz indirimi diyebiliriz.

FED’in bu kararı ardından Avrupa Merkez Bankası’nın nasıl bir karar alacağı merak edilmeye başlandı. Piyasalardaki beklentiler Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirim yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Bu sebeple bu hafta toplanacak olan AMB Para Politikası Kurulu’nun kararı faiz indirimi yolunda olabilir. Perşembe günü gerçekleşecek olan bu toplantı sonrasında verilecek karar ile Euro varlıklarında volatilite artacaktır.  

Gün içerisinde Almanya’dan gelecek olan Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. Veri TSİ 10:00’da açıklanacak.

EURUDS paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.14979 – 1.16345 – 1.18072 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.13442 – 1.12824 – 1.12032 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.