INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 04.03.2020

teknik-analiz 4 Mar 2020

Piyasalar Fed’in gerçekleştirdiği 50 bp faiz indirimi sonrası sert hareketlenmeler gerçekleştirdi.

Fed’in kararı sonrası EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler desteklendi. Diğer yandan Euro bölgesinden gelen enflasyon verisini takip etti. Gelen veriye göre Şubat ayında Euro bölgesinde manşet enflasyon %1.2 seviyesine geriledi. Bu gerilemeye neden olarak ise koronavirüs sebebiyle bazı fabrikaların kapanması ve petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki sert düşüş hareketleri gösterilebilir. Gelen veri ile birlikte koronavirüsün ekonomiler üzerindeki etkisi tekrar gündeme geldi.

Gelen veri ile birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın ekonomiyi desteklemek adına ilave teşvikler uygulayabileceği yönündeki beklentiler bir miktar daha arttı.

Diğer yandan AMB Başkanı Lagarde; hafta başında gerçekleştirdiği konuşmasında uygun ve hedefli tepki verileceği taahhüdünde bulunmuştu. Ek olarak yine bölgeden gelen İşsizlik Oranı verisi Ocak ayında beklentiler dahilinde %7.4 olarak gerçekleşti. Piyasalar gün içerisinde bölgeden gelecek olan PMI verilerini takip edecekler.

EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.12144 – 1.12824 – 1.13442 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir.

Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.10992 – 1.10380 – 1.09518 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.