INFO YATIRIM - EURUSD TEKNİK ANALİZİ - 03.03.2020

teknik-analiz 3 Mar 2020

Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yaptığı açıklamalar ardından Fed’in faiz indirimine gidebileceği beklentileri oldukça arttı.

Bu sebeple yaşanan sert piyasa fiyatlaması EURUSD paritesine destek sağladı. Bu destek ile birlikte yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite 2020 yılının en iyi seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor.

Gün içerisinde piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan enflasyon verisini takip edecek. Bilindiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi %2 ve %2’nin bir miktar altı olarak kalıyor. Bölge ekonomisinin bu hedefe ne kadar yaklaşıp yaklaşmadığı merakla takip edilecek. Veri TSİ 13:00’da açıklanacak. Açıklama ile birlikte Euro varlıklarında volatilite artacaktır.

Diğer yandan Almanya Maliye Bakanı borç freninde değişiklik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın borç freninde değişikliğe gidebileceği beklentileri oluşmuştu. Yapılan açıklamada daha fazla harcamanın önünü açabilmek için ‘bor freni’ olarak adlanan borçlanma kurallarında değişikliğe gitmeye gerek olmadığı, koronavirüse karşı yeterli esnekliğe sahip olunduğu belirtildi.

Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.11849 – 1.12385 – 1.12979 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.10957 – 1.10130 – 1.09559 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.