FACEBOOK COIN ve YUAN KRİZİ

haber 10 Eyl 2019

LIBRA COIN ANA PARALARA BAĞLANDI


Sosyal medya devi Facebook, kendi üretimi olan Libra coin projesiyle ilgili detayları paylaştı.

Kaynak: gadgets.ndtv.com

Libra coin, Facebook tarafından bildirildiği üzere birkaç ulusal para birimi tarafından desteklenecek. Bunlar USD, euro, Japon Yeni, İngiliz sterlini ve Singapur dolarıdır. Bununla birlikte, Bloomberg’e göre, Çin yuanı rezerv varlıklar grubundan çıkarılabilir.

Facebook’un, Virginia Demokrat Senatörü Mark Warner’ın yaptığı bir araştırma sonucunda destek varlıklarının listesini ürettiği bildiriliyor. Senatör, Çin'in diğer hükümetleri para birimini döviz rezervlerine dahil etmeye teşvik ettiğini belirtti.
Buna karşılık, Facebook destek para birimleri ile ilgili herhangi bir son kararın Libra'nın nihai gelişimini denetleyecek çeşitli şirketler ve ilgili tarafların bir konsorsiyumu olan Libra Birliği'nin görüşü olduğunu söyleyerek cevap verdi. Facebook yetkilileri şöyle dedi:

Libra Birliğinin uygun onaylar alınmadıkça Libra dijital para birimini hiçbir yetki alanında sunmayacağını anlıyoruz”.

Libra coin ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz "Libra Hakkında Merak Edilenler" adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Çin’in Ulusal Dijital Para Projesi


Yukarıdaki açıklama, Facebook’un diğer ülkelerde Libra coin'i piyasaya sürebilme olasılığını gösterse de Çin ile bunun pek mümkün olmadığı açık.

Bu yaz, Çin'in Libra coin gibi kendi ulusal dijital para birimini kurmayı hedeflediğini öğrendik. Resmi hükümet haber kaynakları, ülkedeki ilgili finans kurumlarının doğrudan Facebook’un Libra projesine yanıt olarak dijital renminbi (Çin'in resmi para birimi) geliştirdiğini öne sürüyor. Ancak hükümet bu yıl kasım ayına kadar hazır olacağı iddialarını reddetti.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası, görünüşe bakılırsa ulusal dijital para biriminin çıkarılması için prototipleri tamamladı. Ancak bu coin merkezileştirilmediğinden kripto para birimi olarak kabul edilemeyeceği söylendi.


Yuan Destekli Stablecoin


Bugün erken saatlerde USDT dolar destekli stablecoin firmasının arkasında olan Tether, yuan  destekli bir para birimi çıkaracaklarını açıkladı. Offshore yuan (CNH), döviz cinsi piyasalarda serbest bir şekilde işlem görebilmesi ve Pekin'de ortaya konan para politikalarından arındırılmış olması nedeniyle, diğer yerel paralardan çeşitli şekillerde farklılık göstermektedir.

En güncel kripto para fiyatlarını takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: https://cointelegraph.com/news/report-libra-stablecoin-tied-to-major-currencies-maybe-not-yuan