ZİRAAT YATIRIM - DOLAR/TL TEKNİK ANALİZİ - 10.06.2020

teknik-analiz 10 Haz 2020

Fed toplantısı öncesi Dolar baskı altında kalmaya devam ederken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah alıcılı bir görüntü sergilemekteler. Dolar-TL ise 6.80 seviyesinin hafif altında sakin bir görüntü sergilemekte. Küresel borsa endekslerinde de dünkü satışların ardından toparlanma gözlemlerken, Fed toplantısına kadar mevcut fiyatlamalar devam edebilir. Fed faiz kararı bu akşam TSİ 21’de. TSİ 21.30 'da ise Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması olacak.
Fed'in politika faiz aralığını 0 - 0.25 aralığında sabit tutması bekleniyor. Ayrıca varlık alım programları ile ilgili değişiklik yapılıp yapılmayacağı izlenecek. Özellikle getiri eğrisi hedefine yönelik olası açıklamalar da önemli olabilir. Getiri eğrisi kontrolüyle piyasadaki borçlanma maliyetlerinin istenilen seviyede tutulmasıyla, federal hükümet, şirketler ve tüketiciler için de faiz oranlarının düşük seviyede tutulmasının sağlanması amaçlanıyor.

Bugün ayrıca ABD'de mayıs ayına ilişkin TÜFE verileri açıklanacak. Yurt içi tarafta TSİ 10'da mart dönemi işsizlik rakamları takip edilirken, mart döneminde işsizlik oranı %13.2 oldu. Önceki %13.6 idi. Son olarak, kurda teknik seviyelere baktığımızda, olası düşüşlerde 6.76 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 6.68 - 6.69 destek bölgesine kadar bir düşüş görülebilir.

Öte yandan, yukarıda ise 6.8250 önemli bir direnç olarak duruyor Bu seviyenin geçilmesi durumunda 6.87 -  6.88 bölgesi tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.