ZİRAAT YATIRIM - DOLAR TEKNİK ANALİZİ - 01.06.2020

teknik-analiz 1 Haz 2020

Bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir görüntü var. Trump'ın Hong Kong konusundaki sert olmayan açıklamaları ve Çin PMI verilerinin toparlanmaya işaret etmeleri takip edilen olumlu gelişmeler.

Diğer yandan hafta sonu ABD'de protestolar gündemin ilk sıralarında yer alırken ABD varlıkları baskı altında. EURUSD paritesi de bu sabah son iki ayın en yükseğine çıkarken, geçen hafta genel olarak olumlu bir tablo çizen Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de Dolar karşısında alıcılı. Risk iştahındaki görüntü ve Dolar’daki baskıyla birlikte Dolar /TL hafif aşağıda. Şu aşamada, mevcut risk ortamında kur 50 günlük ortalamanın geçtiği 6.84 seviyesinin altında kalmaya devam edebilir. Olası düşüşlerde ise 6.79 desteğinin altında 6.7530 seviyesine kadar düşüş görülebilir.

Veri tarafına baktığımızda yurtiçinde bugün 40.9 ’a yükselen (önceki 33.4) mayıs ayına ilişkin imalat PMI’yı takip edilirken, çarşamba günü mayıs ayı enflasyon verisi ön plana çıkıyor.

Yurt dışında ise ECB faiz kararı ile ABD tarım dışı istihdam verisinin öne çıkacağı haftada ayrıca mayıs ayına ait imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek.