YERLİ OTOMOBİL RESMEN TANITILIYOR!

haber 27 Ara 2019

Tüm hakları Türkiye'ye ait olan yeni yerli araç Gebze'de düzenlenen törenle tanıtılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün tarihi bir güne, Türkiye'nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe  dönüşmesine şahitlik ediyoruz" dedi.

Türkiye'nin göz bebeği olarak değerlendirilen proje şu anda canlı yayında tanıtılıyor.

Tasarımı, motoru, fiyatı ve ismi sır gibi saklanan milli proje, Başkan Erdoğan'ın katıldığı törenle tanıtılıyor. Bilindiği  üzere Erdoğan, yaptığı açıklamada ön gösterim tarihini bugün olarak açıklarken tanıtımın Gebze'deki Bilişim Vadisi'nde olacağını duyurmuştu. TOGG ise Twitter hesabından yerli otomobilin tasarımı hakkında çeşitli fotoğraflar ve video paylaşımı yaptı.

YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK?

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan  Cumhurbaşkanı kararı ile fabrikanın ve üretimin nerede olacağı belli oldu. Yine aynı karara göre, üretim tesisinde 4 bin 323 kişinin  çalışacağı ve öngörülen toplam sabit yatırım tutarının 22 milyar TL olacağı ifade edildi. Peki, yerli otomobil nerede üretilecek?

Bilindiği  gibi, Ferrari ve Lamborghini'nin de tasarımcısı olarak bilinen İtalyan Pininfarina bu projede tasarım kapsamında yer aldı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Twitter  hesabı üzerinden, geçtiğimiz günlerde aracın farları, A sütunu, aynası, tavan çıtası, tamponu, difüzörü ve elektrik sisteminin görüntüsü  yayınlandı. Elektrik sistemiyle birlikte bataryalar ve 4 tekerde de bulunan elektrikli motor ön plana çıktı. Süspansiyon sistemi elemanları  olan amortisörler de videolarda yer aldı. Ayrıca aracın içinden de görüntüler paylaşılmıştı.

Öte yandan yerli  otomobilin 2 çekerinin 200 beygir, 4 çekerinin ise 400 beygir olduğunu  söylendi. Bununla birlikte yerli otomobilin 5 modeli olacak. Diğer özellikler:

200 bg, arkadan itişli ve 4 çeker,
0-100 hızlanması 7,6 sn - 4,8 sn,
500 km menzil/Hızlı şarj,
Akıllı bağlantı,
İnternet üzerinden güncelleme,
İleri sürüş destek sistemleri.

Elektrikli otomobilin üretimi 5 model şeklinde olacak ve yılda 175 bin adet üretilecek. Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi muafiyeti, KDV istisnası, %100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı desteği, azami 360  milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak.  

Yatırıma  katkı tutarı 31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin adet araç için kullanılmak üzere 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nu kapsamında hak edilen yatırıma katkı tutarının %56,5'ini geçemeyecek. Nitelikli  personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak.

İLK GÖRÜNTÜ!