Yellen, ABD GSYİH Verilerinin Güçlü Olduğunu, Ancak Aynı Zamanda Sağlıklı Bir Yavaşlama Gösterdiğini Söyledi

Yazılar 28 Eki 2022

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen 27 Ekim Perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni GSYİH verilerinin ABD ekonomisinin hala güçlü olduğunu, ancak aynı zamanda yüksek enflasyonla mücadele üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek sağlıklı bir yavaşlamanın bazı kanıtlarını gösterdiğini söyledi.

Biden yönetiminin ekonomi politikalarını tanıtmak için Cleveland'a yaptığı bir gezide gazetecilere konuşan Yellen, hala bir resesyon beklemediğini, ancak ABD hükümetinin uygun olması halinde ekonomik zayıflığa yanıt verecek mali kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte %2,6 büyüyerek bu yılın başlarındaki daralmanın ardından toparlandı, ancak Ticaret Bakanlığı verileri, Fed'in agresif faiz oranı artışlarıyla iç talebin iki yılın en zayıf noktasına ulaşması nedeniyle ülkenin ekonomik sağlığı konusunda abartılı bir görünüm veriyor.

Yellen, "Bu kesinlikle sıcak bir işgücü piyasasına sahip tam istihdamlı bir ekonomi, ki bu iyi, ancak büyümenin yavaşladığını görmek istiyoruz. Bu, enflasyonu kontrol altına almanın bir parçası." Dedi.

Yellen, "Güçlü bir işgücü piyasasını korurken enflasyonu düşürmenin bir yolunu gördüğümü birçok kez söyledim. Ve bence bu veriler, görmek istediğimiz şeyle tutarlı."

Yellen, ekonominin daha da yavaşlamasını beklediğini ve hükümetin gerekirse yanıt verecek mali alana sahip olduğunu, ancak bunun para politikasına ters düşmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Yellen, "Maliye politikasını enflasyonist bir sorunu alevlendirmek için kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Ama eğer derin bir resesyon varsa - ki beklemiyorum - , bu  yanıt gerektiren bir şey, bence bunu yapmak için yeterli mali alana sahip olmaya devam ediyoruz" dedi.

Yellen, Hazine'nin ABD Hazine borç piyasasındaki azalan likiditeyi incelemeye devam ettiğini ve bunun daha geniş bir piyasa oynaklığının bir işlevi olduğunu söyleyerek, "Sorun görmüyoruz" dedi. Hazine'nin likiditeyi artırmak için bir dizi uzun vadeli reform üzerinde çalıştığını ve Fed'in bankalar için ek likidite oranı gereksinimini hafifletmenin potansiyel bir strateji olduğunu söyledi, "ancak buna bankacılık düzenleyicileri karar verecek."

Hazine tahvillerinin cazip getirileri nedeniyle artık çok sayıda yabancı alıcıyı cezbettiğini kaydetti.