Yellen: ABD Ekonomisi Pandemi Öncesine Göre Daha Güçlü Ancak Enflasyon Bir Tehdit

Yazılar 9 Eyl 2022

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen 8 Eylül Perşembe günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden'ın ekonomiyi COVID-19 salgını öncesine göre daha güçlü hale getirdiğini, ancak özellikle enflasyonla mücadele ederek kazanımları korumak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yarı iletkenler, AR-GE, sağlık, yeşil enerji ve altyapıya yapılan yüz milyarlarca dolarlık yatırım da dahil olmak üzere, Kasım ayında yapılacak kongre seçimleri öncesindeki son yasama başarılarının etkisini duyurmak için Detroit'e giden Yellen, enflasyonla mücadelenin hala yönetim için "en üst ekonomik öncelik" olduğunu söyledi.

Yellen, Ford Motor Co'nun Detroit'in hemen dışındaki bir şehir olan Dearborn'daki Rouge elektrikli araç fabrikasında istihdam kazanımlarını ve ekonomik eşitlik iyileştirmelerini işaret eden bir konuşmada, "Planımız işe yaradı," dedi. "Herhangi bir geleneksel ölçüye göre, modern tarihin en hızlı ekonomik toparlanmalarından birini yaşadık."

Kısa süre önce geçirilen CHIPS Yasası, Enflasyon Azaltma Yasası ve geçen yılki altyapı paketinin ABD ekonomisinin üretken kapasitesini artıracağını ve Biden'ın ABD karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar 2005 seviyelerinden yarıya indirme hedefini, kısmen Kuzey için vergi kredileri nedeniyle "erişilebilir" hale getireceğini, Amerikan yapımı Elektrikli Otomobiller, Ford'un Dearborn'da yapılan F-150 Lightning kamyoneti gibi bir dönüşümün olacağını söyledi.

Yellen, "En acil zorluk, son iki yılın ekonomik kazanımlarından ödün vermeden istikrarlı fiyatlar ortamına geri dönmektir" diyen Yellen, enflasyonu ehlileştirme konusunda birincil sorumluluğun Fed'e ait olduğunu da sözlerine ekledi. "Uzun vadeli ekonomik istikrarımızı sağlamak için kamu maliyemizi sağlam temeller üzerinde tutmalıyız."

Yellen, yönetimin büyük şirketler için yeni bir %15 alternatif asgari verginin ötesinde ek vergi artışları ve en son mevzuatın dışında bırakılan küresel bir vergi reformu anlaşmasının uygulanması için baskı yapmaya devam edeceğini söyledi.

"Bu, boşlukların kapatılmasını ve yüksek gelirliler ve şirketler için oranları tarihi normlara döndürmeyi de içeriyor" diyerek, yönetimin hala eski Başkan Donald Trump ve Cumhuriyetçi Cumhuriyetçiler tarafından çıkarılan 2017 vergi indirimlerini tersine çevirmek istediğini - Demokratlar tarafından engellenen bir çaba olduğunu belirtti.

Yellen ayrıca, yönetimin, Demokratların Kongre'de daha fazla sandalye kazanmasını gerektiren başka bir girişim olan daha fazla kadını işgücüne çekmek için çocuk bakımı için finansmanı artırmaya çalışacağını da söyledi.

Biden'ın partisi Kasım ayında Kongre'nin kontrolünü elinde tutmaya çalışıyor ve Yellen'ın Amerika'nın otomobil endüstrisinin doğum yeri olan Detroit'teki konuşması, ekonomideki gelişmeleri duyurmak için bir aylık bir konuşma turunun parçası.

Bir Hazine yetkilisi, Yellen'ın konuşmasının amacının, bazı materyallerin kesilmesi gerektiği anlamına gelen son mevzuatın ekonomik etkisine odaklanmak olduğunu söyledi.

Yellen, yeşil enerji, teknoloji ve altyapıya yönelik yatırım planlarının, yatırımları yalnızca müreffeh kıyı şehirlerine değil, ABD genelinde daha geniş bir alana kaydıracağını söyledi.

Hazine başkanı daha önce Biden'ın çocuk bakımı ve eğitimine daha fazla harcama yapmak için daha önce gerçekleştirilmemiş planları da dahil olmak üzere ekonomik gündemini "modern arz yönlü ekonomi" olarak etiketlemişti.

1980'lerde Reagan yönetiminin üretken yatırımları teşvik etmek için vergi indirimleri ve kuralsızlaştırmaya odaklanmasını tanımlamak için popüler hale gelen terimin aksine, Yellen Biden'ın versiyonunun daha fazla "sektör, insan ve yerde verimliliği artırmak için bir dizi yatırıma odaklanacağını savundu. "

Yellen, "Ekonomik fırsatların orantısız bir payının büyük kıyı kentlerinde yoğunlaştığını biliyoruz. Biden ekonomik planından yapılan yatırımlar bu dinamiği değiştirmeye şimdiden başladı" dedi.