YATIRIMCI MISINIZ YOKSA TRADER MI?

Yazılar 21 Eyl 2020

Borsanın çeşitli katılımcıları vardır. Bunlar genelde iki kategori altında toplanır: yatırımcılar ve traderlar. Bazıları hem yatırımcı hem de trader olabilir. Her iki gruba girenler genelde piyasada yüksek risk almayı sevenler oluyor. Peki siz hangi gruptasınız?

Bu yazıda kısaca yatırımcı ve trader terimlerini öğrenip ufak bir test yapacağız. Hangi gruba yakın olduğunuz konusunda fikir verecek olan testin sonucunda kendinize uygun yatırım araçlarına da bakabilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım.

Yatırımcı ve Trader Olmak

Yatırımcı, orta veya uzun vadeli yatırım yapan, fazla yüksek risk toleransına sahip olmayan bir piyasa katılımcısıdır. Portföyleri risk toleranslarına uygun şekilde çeşitlendirilmiştir ve piyasa dalgalanmalarından kolay kolay etkilenmezler.

Trader, karlı sonuçlara ulaşmak için day ya da swing trade yapabilir veya kısa vadeli yatırımları tercih edebilir. İşlem yaparken sık sık yüksek miktarda para ile pozisyon alırlar ve disiplin, sabır ve risk toleranslarını ortaya koyarak para kazanmaya çalışırlar. Bu özellikleri nedeniyle traderlar kısa sürede piyasaya girip çıkarlar.

Yatırımcı ve trader arasındaki farkları detaylı bir şekilde buradaki makaleden öğrenebilirsiniz.

Ait olduğunuz grubu tespit etmeniz, özellikle piyasadaki değişimler, portföy çeşitliliği gibi durumlarda nasıl bir tutum sergilemeniz gerektiği konusunda büyük ipuçları verir. Hangi tarafta olduğunu tam olarak bilmeyen piyasa katılımcıları, örneğin trader gibi hareket eden yatırımcılar, borsada aldıkları pozisyonun aleyhlerine işlemesi durumunda belirsizliğe düşerek yüksek oranda kayıp verebiliyorlar. Doğru zamanda alım/satım yapma bilgisi, piyasanın uyguladığı psikolojik baskıyla başa çıkabilmek ve risk toleransını bilmek, yatırımcı veya trader eğilimlerinizi size gösterir. Risk konusunda "Finansal Risk Nedir?" adlı makaleyi okumanızı öneririm.

Peki siz bir yatırımcı mısınız yoksa trader mı? İkisi arasında bir seçim yapmak, hangisinin sizin için daha iyi olduğunu veya hangisinin size daha fazla para kazandırabileceğini görmenizi sağlayabilir. Her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Paranızla istikrarlı bir ilişki sürdürmenin en iyi stratejilerinden birisi ise hedeflerinizden şaşmadan stratejinize uygun hareket etmektir.

Şimdi gelin mini testimizi yapalım.

Yatırımcı ve Trader Testi

Yatırımcı olmaya mı daha yatkınsınız yoksa trader olmaya mı? Aşağıdaki ufak testi yapıp anında öğrenebilirsiniz:

Size karşılıksız para vermek istiyoruz desek hangisini tercih ederdiniz?
a. 3 yıl boyunca her ay 1000 TL almak
b. Şimdi 36.000 TL almak

Eğer takip ettiğiniz bir blog sitesi, yazılarını okumanız için ödeme talep etseydi hangi ödeme yöntemini seçerdiniz?
a. Makale başına 20 TL ödemek
b. Tüm makalelere sınırsız ve ömür boyu erişim için anında 1000 TL ödemek

Cevaplarınızı çok iyi düşünün ve tamamlayınca aşağıdaki açıklamaları okuyun.

Her iki soruya da “a” cevabını verdiyseniz…
O halde uzun vadeli bir yatırımcı olmaya daha uygunsunuz. Borsada ortalama maliyet stratejisi oluşturmak servet kazanmak isteyenlerin tercih ettiği bir stratejidir. Uzun vadeli yatırımlar (hisse senetleri, tahviller, yatırım fonları, türev piyasa ürünleri, emtialar, gayrimenkul vb.) size uygun olabilir.

Her iki soruya da “b” cevabını verdiyseniz…
O halde kısa vadeli yatırım seven bir trader anlayışına sahipsiniz. Hızlı para kazanmayı ve büyük riskler almayı seviyorsunuz. Forex yatırımı tam size göre olabilir.

İlk soruya “a” ve ikinci soruya “b” yanıtını verdiyseniz…
O halde muhtemelen hem uzun vadeli bir yatırımcı olmayı hem de kısa vadeli yatırımlar yapan bir trader olmayı seviyorsunuz. Sizin için en iyi stratejilerden birisi hisse senedi veya döviz ile ilgilenmek ve kazançlarınız doğrultusunda uzun veya kısa vadeli bir yönlendirme yapmak olabilir.

İlk soruya “b” ve ikinci soruya “a” yanıtını verdiyseniz…
Siz de hızlıca para kazanmak isteyen ancak büyük riskler almaktan çekinenler arasındasınız. Orta vadeli bir yatırımcı olabilir ve paranızı dengeli yatırım araçlarına yatırarak orta riskli bir portföy oluşturabilirsiniz.

Çok para kazanmak için çok büyük riskler almak gerekir. Eğer risk toleransınız yüksek değilse dengeli ve uzun vadeli bir yatırımcı olmak daha iyi bir seçenektir.

Bu test sonucunun sizi yatırımcı veya trader yapmadığını unutmayın. Bu test sadece kendinizle ve parasal yönelimlerinizle ilgili ufak bir içgörü sağlar. Gerçekten yatırımcı veya trader olup olmadığınızla ilgili en iyi kararı yine siz verebilirsiniz.

Yatırım araçlarını öğrenmek isteyenler için 2 makale:
Yatırım Araçları Nelerdir?
Kısa Vadeli Yatırım Araçları Nelerdir?

Başarı ve kazanç sizinle olsun.