"XRP" MERKEZ BANKASI DİJİTAL PARA BİRİMLERİNE EN UYGUN KRİPTO PARA

Yazılar 28 Eyl 2020

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Ripple'ı gelişmekte olan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için en ilgili ve uygun kripto para birimi olarak tanımladı.

XRP Ödeme Sistemleri İçin Çok Uygun

Dünya Ekonomik Forumu'nun bu yılın başlarında yayınladığı bir raporda, merkez bankalarının ve devlet kurumlarının hem finansal hem de ödeme sistemleriyle alakalı uzun vadeli küresel sorunları çözmek için CBDC'leri incelediğini belirtmişti. Büyük potansiyele sahip olan CBDC'ler ve kripto para birimleri arasında ise net bir ayrım yapılıyor.

"CBDC, bir ülkenin para otoritesi tarafından yaratılan, yayınlanan ve yükümlülüğünde olan egemen yerel para biriminin dijitalleştirilmiş bir versiyonudur. CBDC, merkez bankaları tarafından ihraç edilmeyen veya tipik olarak yasal ödeme olarak kabul edilmeyen Bitcoin ve stablecoin gibi kripto para birimleri de dahil olmak üzere diğer dijital veya sanal para biçimlerinden farklıdır." *

Dünya Ekonomik Forumu, dijital varlıklar arasındaki farkı net bir şekilde ortaya koysa da XRP'nin banka içi veya bankalar arası ödeme sistemleri açısından CBDC alanına en uygun kripto para birimi olduğunu söyledi.

XRP Köprü Görevi Görebilir

Ripple, kendi blogunda dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının kendi CBDC'lerini geliştirmek için adeta bir yarışa girdiğini yazdı.** Ripple ayrıca merkez bankalarının CBDC'lerin kullanımını kolaylaştırmak ve desteklemek için XRP'den nasıl yararlanabileceğini de açıklıyor:

"RippleNet’in on-demand Likidite hizmeti, finansal kurumların dijital para birimi XRP'yi kullanarak birden fazla küresel piyasada gerçek zamanlı işlem yapmasına olanak tanıyor. Böyle bir çözüm, CBDC'lerin doğrudan değişimini de destekleyebilir. XRP, diğer tüm dijital varlıklardan daha hızlı, daha az maliyetli ve daha ölçeklenebilir bir yapıda. Bu da onu iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde birleştirmek için ideal bir araç haline getiriyor.

Güncel XRP Fiyatı

XRP:


Kaynak: dailyhodl

*http://www3.weforum.org/docs/WEF_CBDC_Policymaker_Toolkit.pdf

**https://ripple.com/insights/interoperability-will-determine-cbdc-winners-and-losers/