Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Öncesi Dolar ve Altın Tarihi Rekor Kırdı!

USD 17 Kas 2021

Son dönemde tüm dünyada etkili olan bir enflasyon çıkmazı varken Amerika ve Avrupa’da faiz artırımına ilişkin baskı oluşmaktayken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise tüm dünyadan farklılaşarak faiz indirimi kararı almıştı. Bu da Türk lirasının ciddi oranda değer kaybına sebep olmuştu. Eylül ve Ekim ayında gelen faiz indirimlerinin ardından Perşembe günü yapılacak olan toplantıya ilişkin yeni bir faiz indirimi kararı geleceğinin beklentisi ile birlikte Dolar ve Euro tarihi zirvesini gördü, altın fiyatları da rekor tazeledi.


Dolar kuru 10,40 seviyesinin üzerine çıkarak tarihi zirvesini gördü. Diğer yandan çeyrek altının fiyatı 1.000 Türk lirasını geçti.


ABD’nin Haziran ayında varlık alımlarını azaltmayı gündeme alması ile birlikte düşüşe geçen altın, istihdam ve enflasyon verilerinin beklenenin üzerinde gelmesinin ardından bundan destek alarak tekrar yükselişe geçti. FED’in beklenen önce faiz ayrımına gidebileceği ihtimali güçlenirken Dolar da bundan destek alarak yükselişe geçti. Bir de bunlara TCMB’nin faiz indirimi beklentisi eklenince TL son dönemde yaklaşık %20 değer kaybına uğradı.


Dünyanın birçok ülkesinde merkez bankaları enflasyonu dizginleyebilmek için faiz artırımına giderken TCMB’nin aksi yönde hareket edip faiz indirimi yapması TL’ye daha çok değer kaybettireceğe benziyor. Peki bununla amaçlanan ne olabilir? Yüksek kur ile ihracatı artırıp büyüme rakamlarının yüksek gelmesi amaçlanıyor olabilir mi? Bu durumda enerji, hammadde, sanayi gibi sektörlerin faaliyetleri artacağı için enflasyon artacaktır. Bu da ister istemez hane halkının cebine yansıyacaktır.