Ukraynalı Mülteci Krizinin Avrupa'nın Konut Piyasasını Baskıladığı Görülüyor

Yazılar 13 Nis 2022

Savaştan kaçan Ukraynalı mülteciler Avrupa'da misafirperver bir şekilde karşılandı, ancak ne kadar uzun süre kalırlarsa, Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti gibi ev sahibi ülkelerdeki konut fiyat baskılarını daha da kötüleştirebilir.

Rusya'nın 24 Şubat işgalinden bu yana ülkeyi terk eden 4,5 milyonun yarısından fazlası, halihazırda bölgenin en büyük Ukraynalı diasporasına ev sahipliği yapan komşu Polonya'ya gitti.

Yerel emlak firması Metrohouse Franchise'dan Marcin Janczuk, Polonya'nın ticari konut piyasasının şimdiye kadar gelen mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak için hemen yarım milyon daire büyümesi gerektiğini söyledi.

“Polonya'nın en büyük şehirlerindeki kira fiyatlarının şu anda yıl başına göre yaklaşık %20 daha yüksek olduğunu tahmin ediyoruz." diyen Janczuk, mülteci akınının büyümenin birçok nedeninden sadece biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa ülkeleri çoğunlukla Kiev'i Moskova'ya karşı destekliyor ve mültecilerle dayanışma gösteriyor, onlara özel evlerde ve acil durum lojmanlarında ücretsiz veya ucuz konaklama buluyor ve iş ve okullar için yardım sözü veriyor. 60 yaşın altındaki erkekler savaşmak için kaldıkları için çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşuyor.

Prag'da bir ailenin evine sığınan mülteci Yulia Sarycheva, "Peter ve Yulia'yı tanıdığım için her gece şükrediyorum” dedi.

Ancak savaş uzadıkça, mültecilerin ne zaman geri dönebilecekleri veya bu mümkün olduğunda evlerinin nasıl olacağı belirsiz olduğundan, daha uzun vadeli konut planlarına olan ihtiyaç artıyor.