Ukrayna, Deniz Ablukasının Küresel Gıda Güvenliğini Tehdit Ettiğini Söyledi

Yazılar 16 May 2022

Ukraynalı yetkililere göre, ülke Rusya'nın işgalinin neden olduğu darboğazlar nedeniyle tahıl sevkiyatlarını yeniden yönlendirmek için mücadele ederken, Ukrayna'daki ablukaya alınan limanlar küresel gıda güvenliğini tehdit ediyor.

Ukrayna'nın limanlarının çoğu, savaşın başlamasından bu yana kapatıldı ve tahıl ihracatını komşu Avrupa Birliği ülkeleri üzerinden demiryolu ve karayolu yollarıyla sınırladı. Bu, normal zamanlarda ayda yaklaşık 5 milyon ton olan sevkiyatları Nisan ayında 1,1 milyon tona düşürdü.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kachka Cuma günü çevrimiçi bir konferansta yaptığı açıklamada, "Deniz taşımacılığına büyük bir alternatifimiz yok." Dedi. Kargoların yeniden yönlendirilmesinin organize edilmesi yıllar alacaktır ve Avrupa Birliği'nin altyapısı şu anda kara yolları üzerinde büyük bir yeniden yönlendirmeyi kaldıracak şekilde kurulmamıştır, diye ekledi.

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna, Avrupa'dan Afrika'ya ve Asya'ya kadar birçok ülkenin ana tedarikçisi konumunda. Savaş büyük bir birikime neden oldu. Kachka, küresel gıda güvenliğinden taviz vermemek için hızlı bir şekilde ABD dahil müttefiklerin yardımına ihtiyaç duyacak bir çözümün gerekli olduğunu söyledi.

Ukrayna altyapı bakan yardımcısı Mustafa Nayyem'e göre, Polonya'nın Gdansk limanı ve Romanya'nın Köstencesi, tedarikler yeniden yönlendirildiği için Ukrayna'dan gelen malzemelerle zaten dolu. Rusya'nın rafinerilerini ve depolarını bombalamasının ardından hükümetin ülkeye tedarik sağlamasına yardımcı olan ekibin bir parçası olan Nayyem, akaryakıt kamyonlarının AB sınırındaki tıkanmış kontrol noktalarıyla mücadele ettiğini söyledi.