TWITTER'DA BÜYÜK BITCOIN DOLANDIRICILIĞI

haber 16 Tem 2020

Twitter, 15 Temmuz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Twitter çalışanlarını hedefleyen ve dahili sistemlere ve araçlara erişilmesini sağlayan bir operasyonu ortaya çıkardıklarını söyledi.

Soruşturma; Apple, Amazon CEO'su Jeff Bezos, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Joe Biden ve eski Başkan Barack Obama'nın da aralarında bulunduğu düzinelerce yüksek profilli Twitter hesabının Çarşamba günü saldırıya uğradığını ortaya çıkardı. Saldırıya uğrayan hesapların takipçilerinin belirli bir adrese Bitcoin göndermeleri istendi.

Büyük Bitcoin Operasyonu

Apple'ın kurumsal hesabı, Amazon CEO'su Jeff Bezos, Microsoft kurucusu Bill Gates, Demokratik başkan adayı Joe Biden ve eski Başkan Barack Obama'nın da dahil olduğu birçok yüksek profilli Twitter hesabı Çarşamba günü saldırıya uğradı ve takipçilere bitcoin göndermelerini söyleyen tweetler atıldı.

Tesla CEO'su Elon Musk,'ın hesabı, bu saldırının ilk kurbanı oldu. Musk'ın twitter hesabından takipçilerine belirli bir ödeme yaparak paralarını ikiye katlamalarını sağlayacak bir link gönderildi.

Twitter, bir destek hesabından tweet atarak saldırının soruşturulduğu ve en kısa süre içinde bu problemin çözüleceğini söyledi.

Twitter Hisseleri Düştü


Bu olayın ardından Twitter hisse senetleri %3'ten fazla düşüş gösterdi.

Saldırılan diğer hesaplar arasında eski New York Belediye Başkanı Mike Bloomberg, şarkıcı Kanye West ve Wiz Khalifa, Berkshire Hathaway Başkanı Warren Buffett, Kim Kardashian, Cash App kurumsal hesabı ve Uber’in kurumsal hesabı vardı.

Siber güvenlik şirketi SocialProof Security'nin CEO'su Rachel Tobac, NBC News'e saldırının muhtemelen Twitter'ın gördüğü en büyük olay olduğunu söyledi ve “Saldırganların farklı kaotik ve yıkıcı şeyler yerine pata motivasyonuyla Bitcoin peşinden korşması büyük şans" dedi. Bazı uzmanlar ve yöneticiler ise Twitter hesaplarının sadece parola ile değil, parmak izi gibi daha fazla güvenlik seçeneği kullanmaları gerektiğini belirtti.

Çarşamba günü erken saatlerde, birkaç kripto para birimi hesabı aynı anda CryptoForHealth adlı bir kimlik avı sitesine bağlandı. Geçmişte de Twitter'da kripto para dolandırıcılığı yapılmıştı. Çarşamba günü saldırıya uğramış tüm hesaplar doğrulandı. Çarşamba günkü tweetlerin bir uygulama veya üçüncü taraf bir yazılım değil, Twitter.com'a erişen bir web tarayıcısı üzerinden gönderildiği görüldü. Twitter ise kontrolü yeniden kazanmak için tüm doğrulanmış hesapların tweet göndermesini bir süre engelledi.

Atılan Tweetler

Kaynak: CNBC


Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edin!

Twitter + Facebook + Instagram