TWITTER YENİ PROJESİNİ DUYURDU

haber 12 Ara 2019


Twitter, "bluesky" adında sosyal medya için merkeziyetsiz bir standart geliştirmeyi amaçlayan yeni bir proje başlattı.

Twitter'ın CEO'su Jack Dorsey, "Twitter, sosyal medya için açık ve merkeziyetsiz bir standart geliştirmek adına 5 açık kaynak mimarı, mühendis ve tasarımcıdan oluşan küçük ve bağımsız bir ekibe fon veriyor. Hedef, Twitter'ın sonunda bu standardın müşterisi olmasını sağlamaktır" dedi.

JACK DORSEY ve YENİ TEKNOLOJİLİ PROJELER


Dorsey'e göre, bu bağımsız ekip merkeziyetsiz, açık kaynaklı bir standart bulmalarına ya da -eğer bulamıyorlarsa- yeni bir merkeziyetsiz standart yaratmada yardımcı olabilir. Dorsey'e göre Twitter önceden çok daha açık standartlara sahipti fakat gitgide merkezileşti. Bu nedenle yaşanan bazı problemler (yanlış bilgilendirme gibi) için çözüm üretilmesi oldukça zorlaştı. Bunları aşma konusuna gelince ünlü CEO, yeni teknolojilerin -özellikle blockchain teknolojisinin- merkeziyetsizleşme kapsamında çok kıymetli olduğunu dile getirdi.

Kaynak: ted.com

Bağımsız ekibin, merkezileşmemiş bir standart çerçevesinde şirketler, kuruluşlar, araştırmacılar, sivil toplum liderleri gibi derinlemesine düşünen, olumlu ve olumsuz fikirleri bir arada barındıran açık bir topluluk oluşturacağı da söylendi.

Fakat Dorsey'e göre bu sistemi geliştirmek uzun yıllar sürecek.

Jack Dorsey'in konuyla alakalı diğer yorumları:

-Sosyal medyanın değeri, içerik barındırma ve kaldırmadan sıyrılıp kişinin dikkatini yönlendiren öneri algoritmalarına doğru kaymaya başladı.

-Mevcut sosyal medya teşvikleri, sağlıklı ve kaliteli bilgilendirmeden ziyade tartışmalara ve öfkeye yol açan içerik ve sohbetlerden oluşuyor.

-Blockchain, açık ve dayanıklı barındırma, yönetim ve hatta para kazanma için bir dizi merkezi olmayan çözüm sağlıyor.

Twitter'da politika ve güvenlik lideri konumunda olan Vijaya Gadde, "2020'de, özgür ve açık bir internetin değerini daha belirgin bir şekilde desteklemek ve güçlendirmek için sesimizi duyuracağız" dedi.

Bilindiği gibi Dorsey, kendi kurduğu ve yönettiği, ABD merkezli ana ödeme şirketi olan Square'in kripto para birimi odaklı bir bölümü olan Square Crypto'yu hayata geçirmişti. Bu bölüm, kullanıcıların Bitcoin (BTC) deneyimini geliştirmeyi amaçlıyor.

Bu arada, Twitter'ın ana rakibi olan Facebook, ortaklarla birlikte, yeni bir ödeme ağı olan Libra'yı geliştirmek için blockchain teknolojisini kullanmaya çalışıyor.
Ek olarak, EOS geliştiricisi Block.one, 14 Ocak 2020’de blockchain tabanlı sosyal ağ platformu "Voice" için beta sürümünü başlatmaya hazır olduklarını söyledi.

Twitter'ın yeni projesine gelen bazı tepkiler:

Twitter'ın yeni projesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce uygulamada hedeflendiği başarıya ulaşabilirler mi? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Kaynak:

https://cryptonews.com/news/twitter-aims-to-set-new-bluesky-for-decentralized-social-med-5288.htm