TÜRK LİRASINDAKİ HAREKET SONUCU BITCOIN ARAMALARINDA REKOR SEVİYELER

Yazılar 28 Mar 2021

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 19 Mart gecesi yayımlanan Resmi Gazete’deki karar neticesinde görevinden alındı ve yerine Şahap Kavlıoğlu atandı. Bu durum Türk Lirası’nda sert düşüşe neden olurken; vatandaşlar olası bir döviz krizi korkusu ile Bitcoin'e olan ilgiyi ileri boyutlara taşıdı.

Google Trends'den alınan verilere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beklenmedik bir şekilde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı görevden almasının ardından liranın düşmesiyle "Bitcoin" aramaları %566 oranında arttı.

Bilindiği üzere eski MB Başkanı Ağbal, enflasyonu engellemek ve lirayı istikrara kavuşturmak için faiz oranlarını defalarca artırmıştı. Son Para Politikası Kurulu kararından da 200 puanlık baz artışı çıkmış ve 133 günlük görev süresince faiz oranlarıı %10.25’ten %19’a yükselmişti. Ayrıca 2018 yılında ABD ve Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizden kaynaklanan kur savaşı sonucu lira sert düşüş yaşamış; o dönem tüm zamanların en düşük seviyesini görmüştü. Bu dönemde de liranın tekrar istikrara kavuşmasında Ağbal’ın faiz politikalarının etkili olduğu bilinmektedir.

Yeni Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu, yatırımcılara ve uluslararası fon yöneticilerine Ağbal ile aynı hedeflere sahip olduğu konusunda güvence vermeye çalıştı, ancak çoğu kişi yeni Merkez Bankası Başkanının tam tersi bir para politikası uygulayacağı gerekçesiyle endişe ediyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre, yetkililer ekonomiyi desteklemek ve para birimini istikrara kavuşturmak için bir dizi “strateji” ararken sermaye kontrollerinin de gündemde olabileceğini öne sürüyor.

Yetkililer tarafından yapılan bir açıklamada belirtildiği üzere; Türkiye'nin 435,1 milyar dolarlık dış borcu bulunuyor. Bu 435.1 milyar doların 189 milyar doları veya %43.4'lük kısmının önümüzdeki 12 ay içinde vadesinin geleceği biliniyor.

Al-Monitor gazetesinden Türk ekonomist Mustafa Sönmez, "Yatırımcıların, Ankara'nın faiz artırımları yoluyla parasal sıkılaştırmanın ötesine geçen istikrarlı bir ekonomik plana sahip olduğuna dair güvene ihtiyacı var" diye belirtti.

Sönmez, gayrimenkul alımlarının, geçen yıl Türkiye'deki 4,6 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırımının %95'ini oluşturduğunu ve sanayi veya hizmet sektörüne yabancı yatırımcı ilgisinin giderek azaldığını vurguladı.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kimdir?

Şahap Kavcıoğlu, 1967’de Bayburt’ta doğdu. 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Ayrıca Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi’ ve ‘Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi’ adlı yayımlanmış 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Kaynak

https://blockworks.co/

https://www.indyturk.com/