TRUMP'IN EKONOMİ POLİTİKASI PİYASALARI ENDİŞELENDİRİYOR

haber 13 Eyl 2019

TRUMP PANİKLEDİ Mİ?

Donald Trump, Federal Reserve (FED) yetkililerini “Boneheads” olarak nitelendiren bir dizi tweet attı ve ekonomiyi canlandırmak için acil durum önlemlerini hemen almalarını talep etti. Normalde bu önlemler yalnızca ciddi bir kriz karşısında uygulanıyor.

Trump’ın ekonomi politikalarının vaat edilen sonuçları verememe ihtimaline karşı tam anlamıyla panik içinde olduğu artık çok açık.

Fed'in faiz oranlarını sıfırın altına düşürmesini talep etmenin yanı sıra, Trump “daha ​​sonra borçlarımızı yeniden finanse etmeye başlamamız gerektiğini” ve “ABD her zaman en düşük ücreti ödeyecek” açıklamalarını yapıyordu.

Trump, federal borcun, düşük faiz oranlarından yararlanmak için erken ödeyebileceği bir işletme kredisi gibi olduğunu düşünüyor. Federal borcun gerçekte önceden ödenemeyen tahvillerden oluştuğundan habersiz. Diğer bir deyişle, hükümetin mali kaynaklarının ABD’de bir kumarhane ya da golf sahası gibi yönetilebileceğini ve hazinedeki kimseye nasıl çalışıp çalışmadığını sormadığı için hiçbir zaman gerçekleşmediğini düşünüyor.

2018 yazında, Beyaz Saray’ın ekonomik tahminleri, bu yılın üç aylık faiz oranlarının % 2,7, 10 yıllık oranların ise yüzde 3,2 olacağını öngörüyordu. Gerçek oranlar ise sırasıyla % 1,9 ve 1,7'dir.

Ancak ekonomide bir acil durum olmasa da, Trump görünüşe göre siyasi olarak acil bir durumla karşı karşıya olduğunu hissediyor. Gelecek yıl için büyük bir ekonomik büyüme  olmasını beklerken ekonomik performans şimdiki haliyle -en iyi ihtimal dahilinde- vasatsa, başının derde girme ihtimali olduğu açık.

Trump’ın iki önemli ekonomik politikası, 2017 vergi indirimi ve Çin’le hızla artan ticaret savaşıydı. Birincisinin, on yıl veya daha hızlı bir hızlı ekonomik büyümeye yol açması beklenirken, ikincisinin ABD imalatını canlandırması gerekiyordu. ABD-Çin ticaret savaşındaki son gelişmeleri okumak için tıklayınız.

Ancak gerçekte, vergi indirimi, daha yüksek büyümenin en fazla dörtte birini sağladı. Politik dalgalanmalar vergileri geciktirmeyi içermesine rağmen, şirketlerin yatırımları bekletmelerine neden olan belirsizliği artırmaya devam etmelerine neden oldu.

KRİPTO PARA PİYASASI TRUMP'TAN ÇEKİNİYOR MU?


Peki bu zayıf politikaların ardından neler olacak? Son zamanlarda konuşulanlara göre e-sigaranın yasaklanacak olması kripto para sektörünü korkutuyor. Hem Beyaz Saray hem de Gıda ve İlaç İdaresi'nin 12 Eylül'de onayladığı karara göre e-sigaraların ABD pazarından bir ay içinde kaybolacak. Trump hükümeti; çocukları, aileleri, okulları ve toplulukları etkileyen e-sigara kullanım salgınıyla ilgili bu pazarı temizlemeye niyetli olduğunu açıkça ortaya koydu. Bununla birlikte, doğrudan kripto para birimi ile ilgili olmamakla birlikte, sektörden bazıları yine de bu yürütme yetkilerinin bitcoine kadar kolayca ulaşabileceği konusunda endişelendiriyor.

Güncel bitcoin fiyatlarını görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Cointelegraph'ın da bildirdiği gibi, Başkan Donald Trump daha önce kripto paralar hakkında olumsuz konuşmuştu. Temmuz ayında yapılan eleştiriler ışığında hiçbir politika değişikliği yaşanmadı, ancak ABD’nin bu konudaki görüşlerinin değişmemesi ve kripto paralara olan yaklaşımı hem işletmeleri hem de tüketicileri endişelendirmeye devam ediyor.

Trump'ın politik kararlarının ve ekonomik kararlarının kendisi için pek de iyi görünmediği ortada. Fakat attığı tweetler olsun, konuşmaları olsun piyasaları etkilemeye devam ediyor ve edecek de. Bu konuyla ilgili en son gelişmelerden birisi ise "Trump'ın Tweetleri Endeks Oldu" haberidir, mutlaka inceleyin.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.nytimes.com/2019/09/12/opinion/trump-economy.html

https://cointelegraph.com/news/us-e-cigarette-ban-stokes-fears-trump-could-target-bitcoin