TRUMP FİKİR DEĞİŞTİRDİ, BORSALAR TEPETAKLAK OLDU

haber 4 Ara 2019

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile yapılacak ticaret anlaşmasının 2020 seçimlerinden sonrasına kalabileceğini söylemesinin ardından yatırımcılar endişeli.

Asya hisse senetleri çarşamba günü keskin bir zarar gördü.

ASYA BORSALARINDA BUGÜN

Japonya'dan Nikkei 225 (N225)% 1.2 değer kaybetti. Hong Kong'dan Hang Seng (HSI) endeksi yaklaşık % 1 düştü. Güney Kore Kospi (KOSPI) de % 1 oranında düşerken, Çin'in Şangay Kompoziti (SHCOMP) %0.2 oranında değer kaybetti.
Kaynak: money.cnn.com

Salı günü yapılan görüşmelerde, Trump Londra'daki gazetecilere Pekin ile yapılacak bir ticaret anlaşmasının beklenenden çok daha sonra gelebileceğini öne sürdü ve beklemenin daha iyi olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Fakat ortada bir çelişki var.

Geçen ay Trump’ın ABD ve Çin’in bir anlaşmaya varmaya "potansiyel olarak çok yakın" olduklarını söylemesinin ardından anlaşmayı 2020'ye ertelemesiyle birlikte büyük bir çelişkinin içine düştü.

Kaynak: vanityfair.com

Ek olarak, ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross, ticaret anlaşmasının ertelenmesinin Çin'de gerginlik yaratabileceğini söyledi. Fakat bu durumda Başkan Trump'ın bir anlaşma yapması için herhangi bir zaman baskısı altında olmadığını da açıkça belirtti. Sekreter, ABD’nin ithalat fiyatlarının bir anlaşma olmadığı sürece devam edeceğini de belirtti. Bir sonraki tarife turu 15 Aralık'ta yürürlüğe girecek.

AxiTrader'ın Asya pazar stratejisti Steven Innes'e göre, ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin son yatırımcı iyimserliği göz önüne alındığında, son ticaret görüşmelerini piyasaların yutması gereken inanılmaz acı haplara benzetti.

Trump yönetimi, Çin'e "azami baskı uyguluyor" gibi görünüyor ve anlaşmanın seçim sonrası 2020 seçiminin masadaki mevcut durumdan daha kötü olabileceğini ima ediyor. ING ekonomistlerine göre, çarşamba günü alınan bir notta ABD-Çin ticaret gerginliklerinin yeniden artması Asya’da yatırımcı hassaslığına neden oldu.

Başkan Donald Trump, aralık ayı ortasına kadar yapılabilecek bir ticaret anlaşması için umudunu kesti. Çin'de 2020 yılında yapılacak olan seçimlerin ardından ticaret anlaşmasının yapılmasının daha makul olacağını dile getirdi. Bu da büyük bir belirsizlik içeriyor.

Trump'ın yorumları ayrıca Wall Street yatırımcılarını da salı günü sarstı. 3 ana endeks keskin bir şekilde düştü.

Kaynak: www.cnbc.com/us-markets

Ana endeks olan Dow Jones Industrial Average, Nasdaq, S&P 500'ün 3 Aralık 2019 tarihinde düştüğü görülüyor.

Trump'ın fikirleri oldukça değişken. Bakarsınız Aralık ayı bitmeden anlaşmayı yapıverir. Bu belirsizliğin içinde de ABD ve Asya endekslerinin stabil kalması da ne yazık ki beklenemez.

Kaynak:

edition.cnn.com