TESLA'DAN BITCOIN HAMLESİ

Yazılar 26 Mar 2021

Tesla CEO'su Elon Musk, Twitter’da Bitcoin ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Ünlü milyarder Elon Musk, Bitcoin ile ödeme yapılarak Tesla marka araçların satın alınabileceğini açıkladı.

2021 Şubat ayında Tesla 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıklayarak; yakında Bitcoin cinsinden ödeme kabul edeceğini açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından ise Bitcoin sert biçimde yükselmişti.

Musk şimdilik sadece ABD’de geçerli olacağını belirterek;
“Artık Bitcoin ile bir Tesla satın alabilirsiniz" dedi. Ünlü milyarder, "Bitcoin ile ödeme özelliği bu yılın sonlarında ABD dışında da mevcut olacak" diye de ekledi.

Ayrıca devasa şirket Tesla, kendilerine gönderilen tüm paraları Bitcoin olarak saklayacak. Musk, "Tesla'ya ödenen Bitcoin, itibari para birimine dönüştürülmek yerine Bitcoin olarak saklanacak" dedi.

https://twitter.com/elonmusk/status/1374617643446063105

Tesla, Bitcoin ile nasıl ödeme yapılacağını ise şöyle açıkladı: "QR kodunu tarayabilir veya Bitcoin adresini ve tam Bitcoin miktarını kopyalayıp cüzdanınıza yapıştırabilirsiniz."

Musk’ın Tesla şirketinin ödeme yolu ile aktarılan kripto paraları saklayacağı ve daha önceden almış olduğu 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alımlarına ekleyeceği belirtiliyor. Tabii ki bu durumda, bir Tesla için kaç Bitcoin gerekeceği de akıllara geliyor.

Tesla'nın sadece kapalı ve açık yazılımlar kullandığını belirten Musk; Bitcoin ile yapılan ödemelerin fiat paraya dönüştürülmeyeceğini söyledi. Bu sebeple şirketin Bitcoin ile ödemeleri artırmak için birçok hamlede bulunacağı belirtiliyor.

Bu hamle Tesla açısından olduğu kadar, kripto para dünyası için de oldukça önemli; çünkü piyasa değeri açısından dünyanın en büyük otomobil şirketi ve Space- X’in kurucusu Elon Musk, şu anda Bitcoin'in en büyük savunucularından biri olarak biliniyor.

Kaynak

https://www.trustnodes.com/

https://www.dunya.com/ekonomi

https://www.haberchannel.com/ekonomi/

https://thedriven.io/2021/03/25/