TESLA HİSSELERİ ZİRVEYE OYNUYOR

haber 2 Haz 2020

Tesla (TSLA) ve SpaceX'in CEO'su olan Elon Musk, çocukluk hayali olan uzaya astronot gönderme hayalini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Bu hayalini gerçekleştirirken 770 milyon dolar değerinde getiri sağlayan 1.68 milyon hisse senedi opsiyonuna da hak kazanmış oldu.

Tesla Hisseleri Yükseldi

SpaceX şirketinin, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı 31 Mayıs'ta fırlatılmıştı. 30 Mayıs Cumartesi günü ise tüm gündem SpaceX ve bu tarihi olaya yoğunlaşmıştı. Yani Elon Musk'ın ne kadar kazandığı çok daha az dikkat çekmiş oldu.

Tesla hisselerini Cuma günü kapanışta neredeyse 820 milyon dolara ulaştı ve 1 Haziran Pazartesi günü hisseleri bir kez daha yükseldi. Musk, 32.3 milyar dolar değerindeki şirketin %20.8'ini temsil eden 38.7 milyon Tesla hissesine sahip. Musk, Tesla’nın piyasa değerinin 100 milyar doların üzerine çıkmasıyla birlikte 775 milyon dolar değerinde şirket hissesi almaya hak kazanmış oldu. Bu ödemeyi almak isterse Elon Musk potansiyel olarak dünyanın en zengin insanı olabilir. Ancak Tesla'nın bunu başarabilmesi için daha iddialı operasyonel hedeflere ve piyasa değerine ulaşması gerekecek.

Tesla Grafiği/NASDAQ

Geçen hafta Musk için pek de iyi sayılmayacak gelişmeler yaşanmıştı. Cuma günü SpaceX, roket testi sırasında bir patlamaya maruz kalmıştı. SpaceX patlama hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak patlamadan kaynaklanan herhangi bir yaralanma bildirimi de olmadı.

Tesla Araçları Ne Durumda?

Tesla'nın ilk çeyrek raporu oldukça güçlüydü fakat koronavirüs kaynaklı karantina uygulamaları ve önlemler nedeniyle Kuzey Amerika'daki araç satışları oldukça düştü.

Tesla (NASDAQ: TSLA), bazı ABD eyaletlerindeki karantina uygulamalarının gevşetilmeye başlamasıyla elektrikli araçlarına olan talebi canlandırmak için fiyatları %6'ya kadar düşürdü. Kuzey Amerika'daki diğer otomobil üreticileri de ekonominin yeniden canlanmasıyla tüketicilerin ilgisinin artmasını umarak finansman sağlamaya ve ödemeleri erteleme uygulamaları yapmaya başladılar.

JD Power'dan alınan veriler, ABD'de perakende otomobil satışlarının Nisan 2019'a kıyasla bu sene Nisan ayında büyük düşüş olduğunu gösteriyor. Fakat firma, Mayıs ayı satışlarının uygulanan teşvikler ve tüketici talebiyle birlikte yükselmiş olduğuna inanıyor.

Tesla, Model S için başlangıç ​​fiyatını 79.990 dolardan 74.990 dolara düşürürken, Model 3 37.990 dolardan başlayacak. SVU Model X için taban fiyat ise 84.990 dolardan 79.990 dolara düşürüldü.

Çin, koronavirüs salgınının yükseldiği dönemde Tesla'nın Şangay tesisinin kapatılmasını emretmişti. Ancak fabrika 10 Şubat'ta yeniden açıldı. Çin, karantina kurallarını gevşetmeye başladıktan sonra ülkenin Mart ayı otomobil satışları %40.8 düşmüştü.


Kaynak: CNN