TESLA HİSSELERİ NEDEN YÜKSELDİ?

Yazılar 15 Oca 2021

Nasdaq'da listelenen Tesla (TSLA) hisse senedi fiyatı 2020 yılında neredeyse 8 kat arttı. 2020'nin başlarında yaklaşık 90 dolar seviyelerinde olan TSLA, 31 Aralık tarihinde 705 doları gördü. Bir yılda TSLA hisseleri neden bu kadar yükselmiş olabilir? Bu yazımızda Tesla'yı inceleyeceğiz.

Tesla (TSLA) Nedir?

Tesla; 2003 yılında kurulan, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan, elektrikli araç tasarlayan, üreten ve satan bir teknoloji şirketidir. Halka açık olan şirket, NASDAQ borsasında işlem görmektedir. Hissedarlarına kar payı dağıtımını ilk olarak 2013 yılında yaptı.

Kuruluşundan bu yana bilişim, elektronik ve otomotiv sektöründen bünyesine kattığı mühendislerle şirket büyümeye devam ediyor. Şirket CEO'su Elon Musk, şirketi büyütmek ve daha geniş kitlelere ulaşmak için yenilikler yapmayı sürdürüyor.

Şirketin önemli satış rakamları:

Toplam küresel satış adedi Eylül 2017'de 250.000'e ulaştı.

Şubat 2018'de 300.000'inci aracını üretti.

Aralık 2018'de 500.000'inci aracını üretti.

Mart 2020'de 1.000.000'uncu aracını üretti.

TSLA hisseleri, 700 doların üzerine çıkmasıyla dikkate değer bir 2020 yılı geçirdi. Yükselişin büyük bir kısmı; artan yatırımcı ilgisi, S&P 500 endeksine dahil olması ve Covid-19'un sebep olduğu resesyon nedeniyle hisse senetlerine olan talebin yükselmesi olarak gösterilebilir. Bununla birlikte, şirkette görülen bazı gelişmelerin* de bunda büyük bir payı olduğu söyleniyor. Şimdi o gelişmelere bakalım.

Tesla Kompakt SUV Pazarına Girdi

Tesla, 2020'nin başlarında otomobil sektörünün en hızlı büyüyen alanı olan kompakt SUV pazarına giriş yaptı ve Model Y kompakt SUV'yi çıkarttı. ABD'de satışı gerçekleşen otomobil için CEO Elon Musk umutlu. Musk, kompakt SUV modelinin Model 3, Model X veya S'ten daha fazla satış yapacağına inanıyor.

Çin'de Üretim Tesisi Kuruldu

Tesla, Çin'in Şangay şehrinde 2019 yılının sonunda bir tesis kurdu. Bu üretim tesisi, yılda yaklaşık 200 bin adet Model 3 araç üretme kapasitesine sahip. 2019 yılının sonunda ortaya çıkan Covid-19 salgınını kontrol altına almada hızlı davranan Çin'de otomobil talebi kısa sürede toparlandı ve Tesla bu durumdan olumlu yönde etkilendi. Tesla araç üretimleri zamanlama olarak her şeye uygungu ve üretim maliyeti de daha düşüktü. Böylece Tesla'nın Çin üzerinden kazandığı gelir, 2020 yılının ilk 3 çeyreğinde yaklaşık %90 oranında yükseldi.

Kredi Satışları Yükseldi

2020 yılında şirketin emisyon kredisi satışları 2,5 kat artarak 1,2 milyar dolara çıktı.  Bu satışların neredeyse tamamının net kar oluşu, bu gelirlerin uzun vadelde şirket maliyetlerini azaltması ve üretimi canlandırması bekleniyor. Bununla birlikte, emisyon kredilerinin ABD'nin yeni başkanı Joe Biden'ın temiz enerji politikaları dahilinde daha fazla getirisi olabileceği düşünülüyor.

S&P 500 Haberi

NASDAQ borsasında listelenen Tesla'nın (TSLA) 21 Aralık 2020'de S&P 500 borsasında listeleneceğinin duyurulmasıyla TSLA hisseleri olumlu yönde etkilendi ve hisse fiyatı yükseldi.

Yazılım Konusunda Gelişmeler Yapılıyor

Tesla, sürücüsüz araç üretimi için gerekli olan yazılımları geliştirmek için yoğun bir çaba gösteriyor. Şirket, tamamen sürücüsüz araçlar için gereken yazılım yükseltmesi için ödenecek tutarı temmuz ayında 7000 dolardan 8000 dolara çıkarttı. Sonra tekrar bir yükseltme geldi ve yazılımı ekim ayında 100000 dolara yükseltti. Tesla, sürücüsüz araç konusunda ciddi anlamda üstünlüğünü koruyor.

Bataryalarda Yenilikler Görülüyor

Elektrikli araçlarda kullanılan bataryalar, yüksek maliyetlidir ve Tesla açısından düşünüldüğünde, bataryaların maliyeti bir aracın %15'i kadardır. Tesla, eylül ayında yapılan bir etkinlikte araç bataryalarının tasarım, üretim ve entegrasyonu çerçevesinde maliyetlerinin düşürülebileceğini söyledi. Ayrıca şirket kendi bataryasını üretmek ve hatta bataryalar için gereken lityumu kendilerinin çıkarmak istediklerinden de bahsetti. Eğer bu gerçekleşir ve batarya fiyatı düşerken performansı da artarsa bu durum Tesla için oldukça olumlu bir gelişme olacaktır.

TSLA Hisse Fiyatı

TSLA hisse fiyatı 2020 yılında %700'ün üzerinde arttı. Yıllık artışı aşağıdaki gibi görünmektedir:

Tradingview

TSLA'nın 14 Ocak 2021'deki kapanış fiyatı 846.22 dolardır.

Yıl içinde ciddi oranda artış yaşayan Tesla, yatırımcılarını da zengin etti. Birçok TSLA yatırımcısı, binlerce hatta milyonlarca dolar kazandı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Tesla'nın bu yıl nasıl bir performans göstereceği ise merak konusu.


*https://www.nasdaq.com/articles/up-8x-what-really-changed-for-tesla-stock-in-2020-2021-01-06