TEKNOLOJİ DEVLERİNİN HİSSELERİNDE REKOR DÜŞÜŞ

haber 9 Eyl 2020

En büyük 6 teknoloji şirketinin hisseleri, son üç günde 1 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Bu düşüş, geçen hafta görülen zirvenin kaçınılmaz bir düşüşü olarak görülüyor.

19 Ağustos'ta 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Apple, son dönemde yaklaşık 325 milyar dolar değer kaybetti. Söz konusu kayıplar, şirketin öngörülerine paralel.

İlgili Haber: Apple 2 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı

Dev Şirketler Neden Kaybetti?

En büyük altı teknoloji şirketi; Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Tesla, Facebook, son üç günde 1 trilyon dolardan fazla değer kaybetti. Bu düşüş ise geçen hafta görülen zirvenin kaçınılmaz bir sonucu olarak yorumlandı.

19 Ağustos'ta 2 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Apple yaklaşık 325 milyar dolar değer kaybetti. Microsoft 219 milyar dolar, Amazon 191 milyar dolar, Alphabet 135 milyar dolar değer kaybetti. 8 Eylül Salı günü tarihindeki en kötü günlük düşüşünü gören Tesla %21 oranında geriledi ve 109 milyar dolar kaybetti. Son olarak Facebook da 89 milyar dolar kayıp verdi.

CNBC

Genel Görünüm Hala Olumlu

Büyük düşüşlere rağmen, teknoloji devlerinin bu yılki muazzam değer artışı göz önüne alındığında her bir şirket için genel resmin hala olumlu olduğu görülüyor.

2020'nin başında, en büyük altı teknoloji şirketi yaklaşık 5 trilyon dolar değerindeydi. 2 Eylül Çarşamba günü ise 8,2 trilyon dolar değeriyle zirveye ulaştılar. Salı günü kapanıştan sonra 7,1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahiptiler. Birkaç gün içinde büyük bir kayıp görülmüş olsa da bu 6 şirket, küresel çapta yaşanan koronavirüs salgınına ve ABD'deki rekor işsizlik rakamlarına rağmen 2,1 trilyon ABD doları değerinde.

İlginizi Çekebilir: Teknoloji Sektörü ve Hisseleri


Kaynak: CNBC