TEKNOLOJİ DEVLERİ KAZANMAYA DEVAM EDİYOR MU?

haber 28 Nis 2020

Coca-Cola Co., ticari faaliyetlerinde Microsoft'un Azure bulut platformunda bulunan uygulamaların kullanımını 5 yıllık bir anlaşma kapsamında standart hale getireceğini açıkladı.

Atlanta merkezli içecek devi daha önce Amazon ve Salesforce gibi şirketlerin bulut teknolojisi uygulamalarını ve işletme yazılımlarını kullanmıştı.

Anlaşmanın İçeriğinde Neler Var?


İki şirket arasındaki anlaşmanın finansal şartları açıklanmadı ve Coca Cola'nın kullandığı diğer yazılım ve teknolojileri hakkında bilgi verilmedi. Şirketler anlaşmayı stratejik ortaklık olarak nitelendiriyor. Microsoft, Coca-Cola’nın çağrı merkezi yöneticilerinin Dynamics 365’te yapay zeka kullanacağını açıkladı. Burada yapay zekanın kullanımına yönelik örnek vermek gerekirse Coca-Cola'nın tedarik zincirindeki müşteriler için hangi sorunların daha acil ve önemli olduğunu belirleme konusunda yapay zekaya başvurulacak.

Microsoft, e-posta ve kelime işlemci uygulamaları gibi genel amaçlı iş yazılımlarında güçlü bir yere sahiptir. Ancak müşteri hizmetleri ve satış çalışanları tarafından kullanılan uygulamalar gibi özel yazılımlar için daha fazla müşteri kazanmaya çalışıyor.

Coca-Cola'nın çoğu çalışanı koronavirüs nedeniyle evden çalıştığı için küçük toplantılar ve işbirliği amacıyla Microsoft Teams kullanımına ek olarak, çalışanların belediye salonları gibi büyük ölçekli video sunumları için Microsoft 365 Live Events kullandığı belirtildi.

Microsoft Kazançlarını Artırıyor


Redmond, Wash. tabanlı teknoloji devi, küresel COVID-19 salgını başladığından beri finansal performansının ilk resmi görünümünü geçtiğimiz günlerde açıklamıştı ve 3 aylık dönemde kazanım bildirmişti. Analistler, Microsoft'un son çeyrek için 33.9 milyar dolar gelir ve hisse başına 1.28 dolar kazanç elde etmesi bekleniyor. Bu rakamlar bir önceki yıl 30.6 milyar dolar ve hisse başına 1.14 $ idi.

Microsoft (NASDAQ) Grafiği:

nasdaq.com - Microsoft son 6 aylık grafiği

Coca-Cola Grafiği:

Reuters

Diğer Teknoloji Devleri Ne Durumda?


Alphabet ilk çeyrekte 32.56 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 13.97 $ kazanç bildirmesi bekleniyor. Teknoloji devinin kazanç sonuçları, arama ve gelirin yaklaşık %11'ini oluşturan seyahat endüstrisinden gelmesi nedeniyle olumsuz etkilenebilir. Analistlere göre, reklam gelirleri büyük olasılıkla COVID-19 sırasında darbe alacak, ancak Alphabet'in bulut teknolojisi kurtuluş olabilir.

Bu yıl, Alphabet hisseleri %4 düşerken Facebook (FB) %6 oranında geriledi. Netflix (NFLX) %31 yükseldi, Amazon (AMZN) %30 oranında yükselerek rekor kırdı ve Apple (AAPL) %3 oranında düştü.

Son olarak, AMD'nin ilk çeyrekte 1.79 milyar dolar kazanç bildirmesi bekleniyor. COVID-19 büyük olasılıkla AMD'nin PC ve oyun işlerine darbe vururken CPU ve GPU satışları muhtemelen bu yıl yükseldi.


Kaynak: YahooFinance