TEKNİK ANALİZ: ÇİZGİ GRAFİK NEDİR?

Yazılar 21 Şub 2020

Çizgi grafiği, belirli bir zaman aralığında nicel değerleri gösteren ve tek tek veri noktalarını bağlamak için çizgilerin kullanıldığı bir grafiktir. Çizgi grafikler, görselleştirmeye yardımcı olmak için düz çizgilerle bağlanan veri noktası işaretleyicilerini kullanır. Birçok alanda kullanılan bu grafik türü, zaman içindeki değer değişikliklerini göstermede oldukça faydalı olmaktadır.

Çizgi grafikler iki eksenden oluşur: x ekseni (yatay) ve y ekseni (dikey). Grafiksel olarak (x, y) şeklinde gösterilir.

Yatırımda, özellikle teknik analize göre, çizgi grafikler yatırımcıların trend eğilimlerini görselleştirmesine izin verir ve bu da analiz yaparken büyük ölçüde kolaylık sağlar.

Çizgi Grafikleri Anlama ve Yorumlama


Finansta çizgi grafikler, değerlerin zaman içinde en sık kullanılan görsel temsilidir. Menkul kıymetler, şirket gelir tabloları ve ana hisse senedi endekslerinin geçmişlerindeki değişiklikleri göstermek için sıklıkla kullanılırlar. Farklı menkul kıymetleri ve finansal varlıkları karşılaştırmak için de yararlıdır.

Çizgi grafiğin faydalarına rağmen bazı sınırlamaları da bulunuyor. Örneğin, çok fazla veri noktası olduğunda çizgi grafikler genellikle netliğini kaybeder. Ayrıca, görünen değişiklik derecesi, eksenler üzerindeki veri noktalarının aralığı ayarlanarak görsel olarak manipüle edilebilir.

Çizgi Grafik Nasıl Çizilir?


Çizgi grafikler 2 eksenden oluşur: x ekseni (yatay) ve y ekseni (dikey). Grafiksel olarak (x, y) şeklinde gösterilir. Her eksen farklı bir veri türünü temsil eder ve kesiştikleri noktalar orijin (0,0)'dır. X ekseni bağımsızken y ekseni bağımlı eksendir, çünkü değerleri x ekseninde bulunan değerlere bağlıdır.

Çizgi grafik nasıl yapılır? -> Her eksen, eksen boyunca ölçülen verilere göre etiketlenmeli ve uygun artışlara bölünmelidir (örn. 1. gün, 2. gün vb.). Örneğin, önceki iki hafta için hisse senedinin fiyatlarındaki değişimler ölçülürse, x ekseni ölçülen süreyi (dönem içindeki işlem günleri) ve y ekseni hisse senedi fiyatlarını temsil edecektir. Basitçe:

Örnek: USDTRY çizgi grafiği

Her veri noktası, zaman içinde değerlerde meydana gelen değişiklikleri görsel olarak gösteren bir çizgi ile çizilir ve bağlanır. Hissenin değeri günlük olarak artarsa, çizgi yukarı ve sağa doğru eğim yapar. Tersi durum olsaydı, yani hisse senedinin fiyatı istikrarlı bir şekilde düşseydi, çizgi aşağı ve sağa doğru eğimli olurdu.

Çizgi Grafiğin Faydaları Nelerdir?


Çizgi grafik, yatırımcılara, bir menkul kıymetin fiyatının belirli bir zaman dilimi içinde nereye gittiğine dair net bir görüntü verir. Çizgi grafikler yalnızca kapanış fiyatlarını gösterir. Bu nedenle de işlem günlerindeki yüksek hareketlilikleri göstermeyerek karmaşık bir görünüm sergilemezler. Kapanış fiyatları genellikle teknik analizde en önemli unsur olarak kabul edildiğinden, çizgi grafiklerin neden yatırımcılar ve traderlar tarafından popüler olduğunu anlayabiliriz.

Diğer popüler grafik şekilleri: çubuk (bar) grafikler ve mum grafikleridir.

Yatırımcılar, çizgi grafikleri diğer grafiklerle birlikte kullanarak analiz yapabilirler.

Çizgi grafikler nettir: Teknik analiz yaparken fiyat hareketlilikleri ve trendleri takip ederken çok fazla veri ile boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Grafiklerde görülen aşırı bilgi, analizlerin tutarsızlığından yanlış tahminlere kadar birçok probleme yol açabilir. Burada da imdadımıza çizgi grafik yetişiyor. Çizgi grafikler net bir tablo sunduğundan teknik analizde ihtiyacınız olan temel destek ve direnç seviyeleri, trend çizgisi gibi önemli unsurları kolayca tespit edebilmenizi sağlar.

Çizgi grafiklerin kullanımı kolaydır: Çizgi grafikler, yeni başlayan yatırımcılara tavsiye edilen bir grafik türüdür. Basit ve kolay anlaşılır olduklarından kullanımları da kolaydır. Örneğin, mum grafiklerini okumak çok daha fazla temel bilgi ve okuma becerisi gerektirir. Çizgi grafiklerle temel analiz bilgilerini aldıktan sonra diğer grafik okumalarına geçmek acemi yatırımcılar için daha yararlı olacaktır.

Micosoft Excel gibi programlar yardımıyla kendi çizgi grafiğinizi oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki video serisinde Excel ile nasıl grafik oluşturulacağı detaylıca anlatılmış:

Çizgi grafik yalnızca gün sonu kapanış fiyatlarını gösterdiği ve gün içindeki fiyat hareketliliğini tam olarak göstermediği için kısa vadeli analizlerde ihtiyaçları fazla karşılayamayabilir. Fakat uzun vadeli analizlerde çizgi grafik tercih edilebilir.


Kaynaklar:
https://www.smartdraw.com/line-graph
https://finance.zacks.com/read-stock-market-line-graph-6126.html