TAŞIT KREDİSİ NEDİR?

Yazılar 19 Oca 2021

Taşıt kredisi, sıfır veya ikinci el araç almak isteyenlerin başvurarak aldığı bir kredi türüdür. Araç sahibi olmak isteyen ancak nakit parası bulunmayan veya yeterli olmayan kişiler taşıt kredisine başvurarak araç sahibi olabilir. Sıfır kilometre veya ikinci el araçlar için alınabilen taşıt kredisi, belirli şartlar sağlandığında rahatlıkla alınabilmektedir.

Bu yazımızda taşıt kredisinin ne olduğunu, kredinin hangi şartlarda verildiğini ve bankaların kredi faiz oranlarını anlatacağız.

Taşıt Kredisi Hakkında

Taşıt kredisi, sıfır veya ikinci el araçlar için alınabilen bir kredi türüdür. Bu kredi, ihtiyaç kredisi olarak da değerlendirilir ve diğer kredilere kıyasla faiz oranları tüketici için daha uygundur. Taşıt kredisi başvurusu yapmadan önce almak istenen araca karar verilmelidir. Bundan sonra ise başvurulacak banka belirlenmeli ve kredi başvuru süreci başlatılmalıdır.

Sıfır araç alımlarında genelde araç bedelinin %10 - %30 civarındaki kısmı peşin ödenmektedir. Kalan miktar ise kredi olarak tüketiciye verilir.

Taşıt kredileri 5'e ayrılmaktadır. Bunlar; sıfır taşıt kredisi, ikinci el taşıt kredisi, ticari taşıt kredisi, motosiklet taşıt kredisi ve tekne kredisidir. Kredi almak istediğiniz araç türüne göre ilgili bankalardan bilgi alarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Taşıt kredisi almak için gereken özellikler:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Yüksek kredi notu,
 • SGK kaydının aktif olması ve bu kaydın minimum 3 ay önce yapılmış olması,
 • Gecikmiş kredi borcunun olmaması,
 • Maaş bordrosunun kredi almaya elverişli olması,
 • Kredi taksit oranının gelirin yarısını aşmaması.

Kredi notu: 0 – 699 kredi notu en riskli, 700 – 1099 orta riskli, 1100 – 1499 arası az riskli, 1500 - 1699 arası iyi ve 1700 – 1900 arası olan puanlar ise çok iyi olarak değerlendirilir.

Mutlaka Okuyun: Kredi Türleri ve Kredi Hesaplama

Taşıt Kredisi Almak İçin Gereken Belgeler

Taşıt kredisi alırken bankalar çeşitli belgeler talep eder. Bu belgeler arasında şunlar bulunur:

 • Nüfus cüzdanı,
 • Kredi alınacak aracın üzerinde borç olmadığını gösteren belge,
 • Araca ait faturanın aslı,
 • Araçla ilgili sunulan fiyat listesi,
 • Abonesi olunan bir faturanın aslı (elektrik, su, doğal gaz gibi),
 • İkametgah belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • İkinci el araç alınıyorsa aracın ruhsatı,
 • Alım-satım sözleşmesi.

Bankaların Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi için bankaya başvurulduğunda geri dönüş almak çok hızlı gerçekleşir. Avantajlı imkanlarla taşıt kredisi almak isteyenler için bankaların kampanyalarına göz atılabilir ve uygun bir tanesi seçilebilir.

Her bankanın verdiği kredi miktarı, faiz oranı veya vadesi aynı değildir. Bu nedenle her bankanın sunduğu oranlara dikkat edilmeli ve ona göre tercih yapılmalıdır. Başlıca bankaların hangikredi'de* belirtilen taşıt kredisi oranları şu şekildedir:

Garanti BBVA:
Kredi tutarı minimum 1000 TL - maximum 1.000.000 TL
Vade süresi 3-60 ay
Faiz 1,55

Türkiye İş Bankası:
Kredi tutarı minimum 1000 TL - maximum 200.000 TL
Vade süresi 3-60 ay
Faiz 1,45 - 1,55

TEB:
Kredi tutarı minimum 3000 TL - maximum 800.000 TL
Vade süresi 3-60 ay
Faiz 0,00 - 1,99

Akbank:
Kredi tutarı minimum 2000 TL - maximum 1.000.000 TL
Vade süresi 3-60 ay
Faiz 1,51 - 1,55

Denizbank:
Kredi tutarı minimum 1000 TL - maximum 100.000 TL
Vade süresi 3-36 ay
Faiz 1,79

Halkbank:
Kredi tutarı minimum 500 TL - maximum 120.000 TL
Vade süresi 3-48 ay
Faiz 1,75

HSBC:
Kredi tutarı minimum 1000 TL - maximum 200.000 TL
Vade süresi 3-36 ay
Faiz 1,90

Fibabanka:
Kredi tutarı minimum 1000 TL - maximum 750.000 TL
Vade süresi 3-48 ay
Faiz 1,60 - 1,85

Taşıt kredisi hesaplamak için buraya tıklayabilirsiniz.

2. El Taşıt Kredisi Şartları

İkinci el araç alınacaksa araç yaşının 8'i geçmemesi gerekir. Yaş durumu bankaya göre değişiklik gösterebilir. İkinci el araç kredisi kasko üzerinden hesaplanır. Genelde kaskonun %60-80'i kadar kredi verilir ve kalan tutarın peşin ödenmesi beklenir. Ayrıca ikinci el aracın üzerinde borç, haciz veya ceza olmamalıdır. Araç muayenesinin yaptırılması da önerilir.

İlginizi Çekebilir: İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Taşıt Kredisine Başvururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisine başvurmadan önce hangi aracın alınacağı net olarak belirlenmeli ve araçla ilgili tüm bilgiler elde edilmelidir. Kredi için başvururken gereken tüm belgelere sahip olunduğundan emin olmalıdır. Bu belgeler arasında nüfus cüzdan fotokopisi, gelir belgesi, abonesi olunan bir faturanın aslı, arabaya ait bir borç bulunmadığını gösteren belge, vb. bulunur.

Belgeler hazırsa sıra banka seçimine geldi demektir. Kredi alınacak banka seçilirken vade ve faiz oranlarına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu oranlar her bankada farklıdır. Bütçeye uygun ve geri ödemede kolaylık tanıyan bir banka tercih edilebilir. Ayrıca işlem ücreti gibi ekstra masraflara da dikkat etmek gerekir.

Ek olarak bazı bankaların taşıt kredisi için kampanyalar düzenleyebildiğini hatırlatmak gerek. Bu tip kampanyalar tüketici dostu olabilmekte ve tüketicilere kolaylık sağlayabilmektedir.

Tüm bu noktalara dikkat ederek ihtiyacınız olan taşıt kredisini rahatlıkla alabilir ve aracınıza kısa sürede kavuşabilirsiniz.

*https://www.hangikredi.com/kredi/tasit-kredisi