STABLECOIN İLE YAPILAN İŞLEMLER ARTIŞA GEÇTİ

haber 17 Nis 2020

Son 1 ay içinde özellikle Ethereum ağında bulunan stablecoinlerle yapılan işlem sayısında artış oldu. Stablecoinlerde görülen popülerlik, Ethereum'un yükselişinin sebebi olabilir.

Ether (ETH) fiyatları Perşembe günü %8,4 arttı.

Ethereum ağındaki ilk beş fiat destekli stabilcoin içinde ABD dolarına sabitlenmiş olan Tether (USDT) lider konumda. USDT %25'in üzerinde arttı.

En büyük 5 Stabilcoin'in işlem hacimleri

12 Mart tarihini tekrar hatırlamakta fayda var. 12 Mart Perşembe günü "Kara Perşembe" olarak adlandırılmıştı ve kripto para piyasaları için oldukça dalgalı bir gündü. BitMEX'te 700 milyon doların üzerinde oldukça büyük satışlar görülmüştü ve Ether 2018'den bu yana ilk kez 100 doların altına düşmüştü.

Neden Stabilcoin'ler Yükseliyor?


Bu ay kripto para piyasası, düşük bir piyasa hacmine ve Mart ayından sonra volatilite düşüşüne tanık oluyor. Peki neden bu düşük hacimli, düşük volatilite ortamında daha fazla stabilcoin görmeye başladık?

Dijital varlık finansal hizmetler firması Blockfills'in satış ve kurumsal ticaret müdürü Neil Van Huis, “Tether dışındaki stabilcoinler küresel olarak çok daha erişilebilir hale geldi” dedi.

Dünyanın en büyük stabilcoini olaran Tether, çoğunlukla dolar bulunmayan borsalarda işlem görüyor.

Peki, ETH'deki fiyat artışının sebebi ne? Buradaki fikir, piyasa belirsizliği nedeniyle yatırımcıların stabilcoinlerin sağladığı güvenli getirileri aramaları. Ethereum ağındaki varlık aktarımı artık dünyanın en eski kripto para birimi ağı olan Bitcoin'den çok daha fazla.

Bugünün Fiyat Hareketleri


Bitcoin (BTC) fiyatları Perşembe günü 24 saatlik işlemde %3,6 arttı.

Bitcoin işlemleri, Coinbase dahil spot borsalarda 10 ve 50 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktı. Bitcoin, 9:00 UTC (5:00 EDT) civarında 7.000 $ seviyesine ulaştıktan sonra, %93 kısa pozisyonlardan oluşan BitMEX'te 23 milyon dolarlık tasfiyeyi tetikledikten sonra tamamen yükseliş sinyali vermeye başladı. 7.000 $ 'lık bölgeye sıçramasından bu yana geçen 10 saat boyunca, Bitcoin 7.000 doların üzerinde işlem görmeye başladı.

ETHUSD: 169 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Diğer Piyasalar

Altın, 1.700 $ seviyesine çıktığı birkaç günlük yatay işlemin ardından gevşeme hareketleri gösteriyor ve 1,693 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Asya'da, Tokyo merkezli Nikkei 225 endeksi ulaştırma ve emlak sektörleri zarar gördüğü için %1,3 oranında düşüş yaşadı.

S&P 500 %5'ten daha düşük bir artış elde etti ve işsizlik başvurularının 22 milyona çıkmasıyla büyük dalgalanmalar görüldü. ABD Hazine bonoları satış baskısı ile mücadeleye devam ediyor ve 2/10/30 yıllık bono getirileri azaldı.


Kaynak: CoinDesk